PRIPREMA SISTEMA CENTRALNOG GRIJANJA ZA ZIMSKI PERIOD
Čišćenje sistema grijanja
Kod svakog grijanja na kruta goriva, pa tako i kod centralnog grijanja, jedna od najvažnijih radnji pri održavanju je čišćenje svih dimovodnih kanala. Ukoliko je sistem grijanja dobro dimenzionisan i ako se tokom zime koriste dobro osušena drva, dovoljno je da se to čišćenje napravi jednom godišnje. To se može obaviti odmah nakon završetka sezone grijanja, ili nešto kasnije. Ja svoj sistem čistim pred sami početak sezone grijanja, jer se kod nas ponekad dešava da nam tokom ljeta u dimnjak upadnu ptice.
Čišćenje kotla za etažno grijanje je jedan prilično prljav posao, jer se prilikom struganja dimovodnih kanala u kotlu stvara vrlo fina crna prašina od gareži, koja se širi cijelom prostorijom gdje se kotao nalazi. To se ne vidi na prvi pogled, ali ako povučete prstom npr. po namještaju vidjeti ćete o čemu se radi.
Da bi se spriječilo širenje te prašine, prostor oko kotla treba nekako izolovati. Za to koristim tanku plastičnu foliju za jednokratnu upotrebu dimenzije 4 x 5 m, koja se koristi prilikom farbanja za zaštitu namještaja. Tu foliju pričvrstim za plafon u kuhinji uz pomoć papirne ljepljive trake, formirajući tako jednu malu „komoru“ oko kotla. Nakon završenog čišćenja na foliji će se nataložiti ta crna prašina, pa je treba pažljivo skinuti i odložiti u smeće. Površina zida i poda oko kotla se odmah očiste usisivačem za prašinu i čišćenje je time završeno.
Ako se radi o etažnom kotlu kao što je moj, potrebno je skinuti gornju ploču i par elemenata koji se nalaze u unutrašnjim dimovodnim kanalima kotla. Te dijelove kao i evn. dimovodnu cijev najbolje je iznijeti negdje na dvorište i očistiti sa čeličnom četkom. Detaljnija uputstva za demontažu kotla prilikom čišćenja, trebala bi se nalaziti u tehničkoj dokumentaciji tog kotla.
Ovdje su prikazane alatke koje koristim za čišćenje kotla, kao i četka za čišćenje dimnjaka. Za tu svrhu sam napravio još dvije masivnije strugalice od debljeg željeznog flaha, jer se skrama od gareži na unutrašnjim stijenkama kotla nešto teže skida. Prilikom čišćenja treba koristiti i nekakve zaštitne rukavice, ne samo zbog prljavštine, nego i zato što su unutrašnje površine kotla prilično grube i svaki dodir može da iritira kožu na rukama. Ko ima problema sa prašinom, bilo bi poželjno da koristi i nekakvu zaštitnu masku za disanje.
Prilikom izrade svakog dimnjaka trebalo bi razmišljati i o načinu njegovog održavanja. Kod mojeg dimnjaka je dovoljno da jednom provučem okruglu čeličnu četku na slici, od početka do kraja dimnjaka. Pri tome izbacim gareži negdje oko dvije trećine velike kante od jupola.
Kod čišćenja kotlova centralnog grijanja koji se nalaze u kotlovnici, biti ćete svakako pošteđeni zaštićivanja prostorije od gareži. Međutim prilikom demontaže i unutrašnjem prilazu takvim kotlovima, uglavnom ima nešto više posla. Pri tome svakako treba koristiti uputstva za održavanje iz tehničke dokumentacije dotičnog kotla.
Za utjehu onima koji imaju etažne kotlove može biti činjenica, da je kod njih iskoristivost grijanja nešto malo veća, jer se ne troši energija na zagrijavanje kotlovnice.
Čitao sam negdje na internetu savjet, da se pred početak sezone grijanja skidaju radijatori kako bi se iz njih izbacio talog, zbog navodno „bolje cirkulacije vode kroz radijatore“.
Ukoliko imate ugrađeno jednostavno centralno grijanje sa etažnim ili nekim drugim kotlom na kruta goriva, bez ugrađenih toplotnih spremnika, ne slušajte takve savjete, jer je to najbolji način kako da ubrzanom unutrašnjom korozijom brže uništite svoje radijatore i druge elemente sistema grijanja!
Unutrašnje ispiranje radijatora bi trebalo obavezno uraditi jedino u slučaju ako vršite generalni remont cijelog sistema, ili ako prilikom rekonstrukcije ili nove izrade sistema grijanja ugrađujete neke provjerene polovne radijatore.
Unutar sistema se stvara talog koji se sastoji od mješavine kamenca iz vode, korozije i raznog sitnog smeća i prljavštine koja je preostala prilikom izrade sistema. U donjoj zoni radijatora postoji prostor u kojem se sakuplja taj talog. Međutim taj prostor je dovoljno velik da primi popriličnu količinu taloga i da pri tome voda kroz radijator cirkuliše bez ikakvih problema.
Kamenac će se taložiti na dno radijatora onoliko dugo dok se potpuno ne izdvoji iz vode, odnosno dok ta voda u sistemu ne „omekša“.
Korozija u sistemu se stvara hemijskom reakcijom vode i slobodnih molekula kisika koji su rastvoreni u vodi, kao i u dijelovima koji nisu dobro odzračeni. Taj kisik zagrijavanjem vode polako izlazi iz sistema kroz odzračne ventile ili preko otvorene ekspanzione posude. Nakon određenog perioda korištenja grijanja, u vodi više neće biti slobodnih molekula kisika, pa će i proces korozije na željeznim površinama u sistemu biti prekinut. Ako bi ispirali radijatore, u sistem bi trebalo ponovo ubaciti svježu vodu sa kisikom (i kamencem) i taj cijeli proces korozije bi krenuo iz početka.
Upravo zbog gore navedenog, nije poželjno mijenjati ili ispuštati vodu iz sistema centralnog grijanja, osim u slučaju kada je neophodna popravka ili rekonstrukcija sistema!
Naravno, nije svejedno da li u jednom malom sistemu centralnog grijanja imate 100, 200 ili 2200 litara vode. Što je veća količina vode, srazmjerno tome je veća i količina kamenca, kao i količina slobodnih molekula kisika. Zbog toga je mali sistem sa ugrađenim velikim toplotnim spremnicima neuporedivo više izložen koroziji, nego neki jednostavan sistem centralnog grijanja. Isto tako ako je takav sistem zatvorenog tipa, praktično ga je nemoguće potpuno odzračiti, a u toku svake sezone grijanja u njega je potrebno i do nekoliko puta dosipati vodu i podizati pritisak sistema. To je jedan od razloga, zašto sam protivnik skupih i komplikovanih sistema centralnog grijanja na drva, bez obzira na „konfor“ koji pružaju.
Jedina intervencija koju bih preporučio kod radijatora u vezi čišćenja je uklanjanje prašine i paučine, koja se tokom godine skuplja iza radijatora i u kanalima radijatora kroz koje cirkuliše topli zrak. To čišćenje i nije toliko neophodno, jer se time kod samog grijanja neće ništa bitno promijeniti. Međutim unutar prostora koji se zagrijava, cirkulisati će manje prašine kroz zrak, što je bolje za zdravlje posebno kod astmatičara.
Kod panelnih radijatora taj zahvat nije baš tako jednostavan, zato što unutar radijatora ima veliki broj uskih kanala. Najjednostavniji način da se ukloni prašina iz kanala je ispuhivanjem pomoću malog zračnog kompresora i čišćenje sa uskom mekanom četkom. Na panelnim radijatorima se gornja rešetka može jednostavno ukloniti, samo prvo treba jedan bočni limeni poklopac skinuti, a drugi olabaviti.
Taj posao bi se mogao obaviti npr. pred farbanje unutrašnjih zidova u objektu, jer kasnije i onako morate napraviti generalno čišćenje prostorija.
Nakon završenog čišćenja, ne zaboravite prekontrolisati stanje vatrostalnih zaptivnih pletenica na vratima ložišta kotla. Oštećene ili odljepljene vatrostalne zaptivke moraju se odmah zamijeniti odnosno zalijepiti. Pri saniranju treba koristiti specijalna ljepila za te namjene, koja podnose visoke temperature (do 1000 C).
Vrlo je važno da je ložište kotla dobro zadihtovano, kako zrak ne bi nekontrolisano ulazio u taj prostor, mimo automatskog regulatora protoka zraka ugrađenog na kotlu. Za duži vijek trajanja vatrostalnih zaptivki, poželjno je da ih nakon čišćenja kotla premažete sa grafitnom mašću uz pomoć neke tvrđe četkice.
Održavanje alternativnog napajanja strujom za cirkulacionu pumpu
Invertor (UPS) koji pretvara struju iz akumulatora u izmjeničnu struju napona 220 V, ne zahtijeva nekakvo posebno održavanje. Međutim olovni automobilski akumulatori, koji se najčešće koriste za napajanje uređaja, zahtijevaju povremenu kontrolu i „kondicioniranje“ (pražnjenje do kraja pa onda max. punjenje).
Ljudi često griješe, montiranjem starog ispravnog akumulatora sa automobila na invertor. Kod alternativnog napajanja vrlo je bitno da akumulator ima što veći realni kapacitet. Taj kapacitet se tokom upotrebe u motornom vozilu vremenom smanjuje. Vaš automobil će bez problema upaliti i sa akumulatorom koji ima samo 30 – 40 % od svog nazivnog kapaciteta. Međutim vaš će invertor sa takvim akumulatorom moći raditi samo 30 – 40 % vremena, naspram novog akumulatora istog nazivnog kapaciteta. Iz tog razloga na invertor uvijek trebate spojiti novi akumulator!
Možete i kombinovati zamjenu akumulatora na vašem automobilu, na način da novi akumulator priključite na invertor, a akumulator koji je prethodno služio za sistem grijanja ugradite u automobil. Naravno to pod uslovom da je veličina akumulatora u oba slučaja ista. Na taj način ćete optimalno iskoristiti svaki akumulator. (za grijanje je poželjno da se stavi akumulator 55 – 75 Ah)
Kontrola cirkulacione pumpe pred nalaganje sistema
Nakon dugog mirovanja, motor u cirkulacionoj pumpi ponekad zna da zablokira, jer se rotor zalijepi za piksne u kojima se okreće, zbog kamenca i drugih naslaga iz vode.
Zato treba uvijek prije početka sezone grijanja, manuelno uključiti pumpu i uvjeriti se da ispravno funcioniše. Pri uključivanju i isključivanju pumpe, na manometru za mjerenje pritiska sistema možete uočiti blagi otklon kazaljke (oko 0,1 bar) i to je pouzdani znak da je pumpa ispravna.
Ukoliko se kazaljka manometra ne pomjera, uključenu pumpu lagano udarite po kučištu nekim drvenim predmetom.
Ako ni nakon toga nema otklona kazaljke na manometru, isključite pumpu, odvrnite čep za odzračivanje pumpe i odvrtačem malo zaokrenite rotor pumpe. Prije skidanja čepa pripremite jednu krpu, koju ćete držati ispod pumpe, jer će tu iscuriti malo vode (pri odzračivanju pumpe dovoljno je malo odvrnuti taj čep, dok ne počne da kaplje voda i onda se zavrne).
Naravno pumpa može da ne radi i iz nekog drugog razloga, ali ovo je najčešći slučaj blokiranja pumpe.
Kontrola sigurnosnih elemenata grijanja
Kod zatvorenog sistema pred početak grijanja treba provjeriti zaštitni termo-ventil i sigurnosni ventil.
Zaštitni termo-ventil je spojen direktno na priključak gradskog vodovoda, tako da bi na njemu pritisak vode trebao biti približno kao na svim kućnim slavinama.
Provjeru vršite pritiskom na plastičnu kapicu ventila, čime se ventil otvara i pušta vodu iz vodovoda kroz izmjenjivač toplote ugrađen u kotlu.
(opruga venila je prilično jaka, tako da kapicu treba pritisnuti malo jače) Voda iz izmjenjivača toplote treba da izađe kroz cijevi negdje izvan objekta, zavisno od toga kako ste izveli tu instalaciju.
Za one koji nisu pravili sistem grijanja moram naglasiti još jednom, voda koja protiče kroz taj ventil, nema nikakve veze sa vodom u vašem sistemu grijanja.
Držite taj ventil otvoren nekih pola minuta do minut, kako bi iz cijevi izmjenjivača toplote izašao kamenac, odnosno iz vodovodnih cijevi razne nečistoće i zrak koji su se skupili zbog dugotrajnog mirovanja. Time je provjera tog ventila završena.
Napomena: postoji još jedna vrsta zaštitnih termo ventila, kod kojih se kod pregrijavanja istovremeno s jedne strane pušta hladna voda u kotao, a s druge strane ispušta vruća voda iz kotla vani (Caleffi 544). To su dupli ventili koji su predviđeni za kotlove koji nemaju ugrađen izmjenjivač topline i za takve ventile ne važi gore opisani postupak provjere!
Inače po pravilu voda instalacije grijanja morala bi biti fizički potpuno odvojena od priključka sanitarne vode, kako ne bi usljed eventualne neispravnosti nekog ventila došlo do nekontrolisanog presipanja sanitarne vode u kotao i obrnuto. U određenim okolnostima moglo bi doći i do trovanja sanitarne vode, pa iz tog razloga smatram da takvi ventili ne bi smjeli biti dozvoljeni za ugradnju na sisteme grijanja.
Plastičnu kapicu sigurnosnog ventila okrenite za pola kruga u smjeru kazaljke, koja je na njoj obilježena. To uradite brzim pokretom, samo toliko da se na kratko oslobodi opruga ventila (preskoči zub) i propusti malo vode. Voda koja protiče kroz taj ventil je iz sistema grijanja i svako duže ispuštanje vode će smanjiti pritisak u sistemu.
Time je provjera i ovog ventila završena.
Kod otvorenog sistema pred početak grijanja treba provjeriti nivo vode u otvorenoj ekspanzionoj posudi i po potrebi dosuti vodu.
Odzračivanje funkcionalnog sistema centralnog grijanja
Odzračivanje se svodi uglavnom na ispuštanje zraka iz sistema preko montiranih odzračnih ventila, kao i iz cirkulacione pumpe (gore je već objašnjen način i za odzračivanje pumpe).
To je najbolje uraditi početkom sezone grijanja u toku prvog nalaganja kotla. Svuda gdje je prisutan zrak čuti će se karakteristično žuborenje i šuškanje vode.
Odzračivanje se vrši samo po potrebi, što zavisi o vrsti sistema i vremenu kada i kako je sistem napravljen. Ako se radi o dvoetažnom objektu, uglavnom je dovoljno odzračiti samo radijatore na spratu, odnosno najviše tačke sistema. Pri tome treba pomoću odvijača odvrnuti šaraf na odzračnom ventilu i pustiti da zrak izađe kroz mali ispust na ventilu, sve dok ne počne da curi voda. Nakon toga zavrnete šaraf i odzračivanje na tom ventilu je završeno.
Ako imate kostantne probleme sa zrakom u nekom od radijatora, na isti možete jednostavno montirati automatski odzračni ventil, koji vrši funkciju kao svaki odzračni lončić. Razlika u veličini između običnog i automatskog ventila (desno) je neznatna kao što se vidi na slici.
Postupak zamjene ventila je jednostavan. Kada je grijanje isključeno, zavrnite do kraja radijatorski ventil i ispod njega prigušni ventil. Za prigušni ventil ćete trebati jedan odvijač ili imbus ključ, zavisno od izvedbe.
Prilikom zavrtanja prigušnog ventila zapamtite koliko ste pri tome napravili krugova! Nakon ove intervencije morate ga vratiti u isti položaj kako je stajao ranije.
Zatim možete na drugoj strani radijatora odvrnuti odzračni ventil. Prethodno stavite ispod radijatora nekakvu posudu, jer bi tu moglo iscuriti malo vode. Ako postoji mogućnost, možete i podići taj kraj radijatora za koji centimetar i podmetnuti nešto ispod njega dok se ne završi zamjena ventila.
Ako su radijatorski i prigušni ventil već duži niz godina ugrađeni i u upotrebi na radijatoru, možda i nije baš najbolja ideja da se ta zamjena odzračnih ventila vrši u toku sezone grijanja.
Zna se desiti da gumeni semering u tim ventilima vremenom istrune i nakon te intervencije prokaplje (posebno kod prigušnog venila). Zato bih u takvim slučajevima preporučio da se ta zamjena vrši izvan sezone grijanja.
Kontrola pritiska u zatvorenom sistemu i eventualno dosipanje vode u sistem
Ukoliko je vaš sistem grijanja na čvrsta goriva propisno napravljen, proračunati pritisak vašeg sistema bi trebao biti obilježen na ekspanzionoj posudi, kao što je to opisano u dijelu Zatvoreni i otvoreni sistem centralnog grijanja.
U tom slučaju je dovoljno korigovati proračunati pritisak, dosipanjem vode kroz slavinu na najnižem dijelu sistema, što se može očitati na manometru.
Prilikom dosipanja vode u sistem, prvo napunite crijevo do vrha sa vodom, pa tek onda ga priključite na slavinu od vodovodnog priključka! Na taj način ćete u sistem ubaciti manje zraka.
Nikada ne dosipajte vodu u zagrijani kotao! Ako je sistem ohlađen, a u kotlu još uvijek ima vruće vode, uključite manuelno cirkulacionu pumpu na 15 – 20 minuta da se voda rashladi.
Ako nije izvršena korekcija pritiska u ekspanzionoj posudi, to možete i naknadno napraviti bez skidanja ekspanzione posude slijedećim redosljedom:
- odredite pravilan pritisak za vaš sistem (pročitati gore navedenu temu za zatvoreni sistem),
- pronađite negdje na najdonjoj tački vašeg sistema grijanja mali ventil sa metalnim poklopcem kao na slici,
- pripremite jedno baštensko crijevo odgovarajuće dužine, kojim ćete moći ispustiti vodu izvan objekta, odnosno usipati vodu u sistem preko najbliže vodovodne slavine (npr. priključak za vodu od veš-mašine). Na oba kraja tog crijeva treba čvrsto namontirati holenderske priključke od ¾ cola za priključivanje na slavine,
- ispustite ili dospite vodu preko tog crijeva u sistem grijanja, tako da pritisak na manometru sistema pokazuje nešto manji pritisak od onog koji ste prethodno izračunali za vaš sistem (dovoljno je za 0,1 bar - ne ispuštajte svu vodu iz sistema!),
- pronađite na ekspanzionoj posudi korekcioni ventil i nekim preciznijim manometrom za auto-gume naštelujte proračunati pritisak za vaš sistem,
- i na kraju dopunite sistem vodom kako bi se pritisak u sistemu izjednačio ili bio neznatno veći od pritiska u ekspanzionoj posudi (do 0,1 bar).
Opisani postupak je predviđen samo za male jednostavne sisteme centralnog grijanja na kruta goriva. Kod grijanja na neke druge energente, gdje se proces regulacije grijanja vrši elektronski (npr. plinski kotlovi), ponekad je elektronika namještena tako, da blokira grijanje ukoliko je u sistemu pritisak manji od 1 bar.
Kod malih zatvorenih sistema grijanja na kruta goriva (bez toplotnih spremnika), zračni sastojci koji su bili rastvoreni u vodi, trebali bi u potpunosti izaći iz sistema nakon prve sezone grijanja. Pošto je hlapljenje vode kod takvih sistema neznatno, dosipanje vode odnosno korekcije pritiska kasnije se mogu vršiti svakih nekoliko godina (na nivou + / – 0,05 bara). Isto tako razlika pritiska u radu toplo / hladno je stalno konstantna. To je važno za rano otkrivanje eventualnog curenja vode iz sistema ili oštećenja ekspanzione posude. U tim slučajevima već neznatni brzi pad pritiska od 0,1 – 0,2 bara može biti alarm da u sistemu nešto nije u redu.
Na slici je manometar / termometar u jednom jednostavnom zatvorenom sistemu sa projektovanim pritiskom od 0,6 bara. Ta instalacija grijanja je napravljena prije sedam godina, a prve godine je na tom sistemu vršeno par korekcija pritiska, dok se sistem nije stabilizovao. Nakon toga naredna korekcija je napravljena prije dvije godine , dosipanjem vode za 0,1 bar pritiska, jer je kazaljka manometra kod hladnog sistema tada stajala nešto ispod 0,6 bara.
Kao što se vidi na slici, kazaljka manometra na hladno i sada blago prelazi projektovani pritisak od 0,6 bara. Ukoliko ne bude potrebe za nekakav remont, ovakav sistem može da radi narednih nekoliko godina bez ikakvih korekcija pritiska.
PRIPREMA DRVA ZA ZIMU I STVARANJE KONDENZACIJE U KOTLU CENTRALNOG GRIJANJA
Da bi se shvatila ova tema, potrebno je poznavati barem osnovne principe rada kotla za grijanje na drva, kao i princip sagorijevanja drveta. Ova tema je malo opširnija, ali ću pokušati da to objasnim u najkraćim crtama.
Princip rada kotla za centralno grijanje na drva
Kotao centralnog grijanja na drva možete posmatrati kao jednu zatvorenu metalnu posudu, izuzetno nepravilnog oblika, u čijoj sredini se nalaže vatra. U posudi se nalazi voda koja se zagrijava i preko polaznog priključka na posudi odlazi u sistem grijanja. Prolazeći kroz sistem grijanja voda se rashlađuje i vraća natrag preko povratnog priključka na posudi.
Posuda kotla je oblikovana tako, da vatra i vrući dim unutar kotla zagrijavaju tu posudu na što većoj površini. Drugim riječima, što je ta površina veća, veći je i stepen iskoristivosti kotla. Kod kotlova visokog stepena iskoristivosti, čak i rešetka na kojoj gore drva je izrađena od cijevi kroz koje cirkuliše voda, odnosno i rešetka je dio te zatvorene posude.
Ko je nalagao običan šporet na drva, zna da se jačina vatre može grubo regulisati podešavanjem malog otvora za dovod zraka, koji se obično nalazi na vratima ložišta.
Kod kotla za centralno grijanje na drva, koristi se isti princip regulacije jačine vatre. Razlika je jedino u tome, što se taj otvor za dovod zraka u ložište kotla otvara i zatvara automatski, zavisno od toga kolika je temperatura vode u posudi kotla.
Kada voda u kotlu postigne zadanu temperaturu, poklopac regulatora ulaska zraka u ložište se zatvara i tada dolazi do nepotpunog sagorijevanja drveta u kotlu. Topla voda se uz pomoć cirkulacione pumpe sprovodi kroz radijatore u sistemu, preko radijatora se hladi i ponovo vraća u kotao. Kako se voda u kotlu hladi, termostat ponovo otvara poklopac regulatora zraka na ložištu i tada dolazi do potpunog sagorijevanja drveta u kotlu.
Ti ciklusi se ponavljaju cijelo vrijeme sve dok se kotao nalaže. Naravno sagorijevanje drveta u kotlu nije samo „crno-bijelo“, već ima i onih međufaza kada drva gore jednim umjerenim intenzitetom. To bi bilo i najoptimalnije, ali je teško održivo zato što na sagorijevanje utiče mnogo raznih vanjskih faktora. Kod potpunog sagorijevanja unutrašnjost dimnjaka se više zagrije i bolje „usisava“ plinove iz kotla. Isto se dešava i kada je veća razlika vanjske temperature i unutrašnje temperature u okolini kotla. Različita drva, različite veličine isto tako gore različitim intenzitetom itd.
Stvaranje kondenzata u kotlu
Vrijeme nepotpunog sagorijevanja duže traje u prelaznom periodu grijanja, odnosno početkom i krajem zime. Kod nepotpunog sagorijevanja drveta dolazi do pojave „suhe destilacije drveta“ i pri tome se stvara veliki broj raznih sastojaka. Za nas je ovdje najvažniji kondenzat, koji se razlaže na katran i octenu kiselinu. Katran se koristi u industriji kao antikorozivno sredstvo, međutim octena kiselina nagriza metalne površine unutar ložišta kotla, posebno ako se unutar ložišta pojavljuje u tečnom stanju.
Katran ne može dovesti do oštećenja unutrašnjih zidova kotlovske posude, ali može značajno smanjiti efikasnost zagrijavanja kotla. Naime tanki sloj katrana koji u toku nepotpunog sagorijevanja nastane na zidovima ložišta, u fazi potpunog sagorijevanja djelomično izgori i ostavlja iza sebe tanak sloj gareži. Kod slijedećeg ciklusa nepotpunog sagorijevanja, katran će se kondenzovati na taj sloj gareži, pa onda opet izgoriti. Izmjenama ciklusa potpunog i nepotpunog sagorijevanja taj sloj gareži će postajati sve deblji, stvarajući pri tome nepoželjnu izolaciju između vatre i unutrašnjih zidova kotla.
Zato bi tokom zime trebalo povremeno uklanjati te naslage gareži struganjem sa žaračem ili nekim drugim prikladnim alatom, ili korištenjem hemijskih sredstava koja su namijenjena za tu svrhu. Ako se čišćenje izvodi struganjem, dovoljno je samo skinuti grube naslage gareži, bez struganja tankog sloja katrana sa zidova ložišta. Učestalost čišćenja naravno zavisi od količine katrana koji se kondenzuje u kotlu.
Stvaranje kondenzata u ovakvim kotlovima je praktično neizbježno, ali se njegov uticaj kao i količina može značajno smanjiti na više načina.
- što su drva bolje osušena, biti će i neuporedivo manje kondenzata, a posebno kiselinskih sastojaka,
- što se bolje dimenzioniše cijeli sistem, ravnomjernije će se rasporediti ciklusi potpunog i nepotpunog sagorijevanja drveta. Kod potpunog sagorijevanja drveta sagorijeva odnosno isparava i kondenzat,
- pravilna izrada kotlovnice za kotlove koji su projektovani za takvu montažu.
Priprema drva za sezonu grijanja
Dosta ljudi koji imaju centralno grijanje na drva, najčešće iz materijalnih razloga zanemaruje pravovremeno obezbjeđivanje drva za zimsku sezonu. Ipak treba računati na to, da je kod jednog dobro napravljenog sistema skoro nemoguće grijanje na sirova drva!
Kod sagorijevanja sirovih drva se stvara enormno velika količina kondenzata, koji vrlo brzo stvara velike naslage katrana i gareži u dimovodnim kanalima kotla kao i u dimnjaku. Takav sistem bi se već na početku sezone grijanja začepio i trebalo bi ga čistiti možda i preko deset puta tokom jedne zime. Isto tako bi kotao bio izložen velikom uticaju korozije i njegov vijek trajanja bi bio značajno smanjen.
Kada se vatra u vašem kotlu dobro razgori, možda primjetite nekakav čudan šuštajući zvuk iz ložišta, kao kada se prospe malo vode po žaru. Ako polako otvorite vrata ložišta, možete primjetiti poneku cjepanicu kojoj na presjeku izlazi tečnost zajedno sa mjehurićima zraka. Nalaganje sa takvim drvima, sasvim sigurno dovodi do povećane kondenzacije u kotlu.
Zato bi već krajem tekuće sezone grijanja trebalo početi sa pripremom drva za slijedeću zimu. Iscijepana drva bi trebalo skladištiti u dobro provjetravanim drvljanicima ili pod nadstrešnicama, gdje bi bila zaštićena od atmosferskih padavina.
Bez obzira što kotlovi za centralno grijanje na drva imaju dosta veliko ložište, da bi se drva bolje osušila, režite ih i cijepajte isto onako kako bi to radili za obični šporet na drva!
Par savjeta za riješavanje problema sa kondenzacijom u kotlu
Na početku bloga sam postavio jedan jednostavan način za izračunavanje potrebne snage radijatora u objektu. Prilikom montaže grijanja trebalo bi se držati th proračuna, kao i snage kotla koja ne bi smjela biti mnogo veća od ukupne snage radijatora (najviše 15 – 20%). To je iz razloga kako bi se našao nekakav „kompromis“ između vremena potpunog i nepotpunog sagorijevanja drveta.
Ako je kotao mnogo veće snage od ugrađenih radijatora, većinu vremena će raditi prigušeno u režimu nepotpunog sagorijevanja. Koliko god da su drva koja nalažete osušena, u ložištu kotla će ipak doći do procesa suhe destilacije drveta i više ili manje će se stvarati kondenzat. To je zbog toga što se drva ne mogu potpuno razgoriti, osim kod početnog dnevnog nalaganja i nakon svakog dopunjavanja kotla drvima. Na taj način ne mogu u potpunosti sagoriti niti sastojci kondenzata.
U ovakvim slučajevima se često preporuča ugradnja toplotnog spremnika, kako bi se napravilo dodatno „toplotno opterećenje“ za kotao. Pri tome je zamišljeno da kotao radi u režimu potpunog sagorijevanja, zagrijavajući istovremeno radijatore i vodu u toplotnom spremniku do određene temperature. Ta zagrijana voda se iz spremnika kasnije preko sistema regulacije odvodi u radijatore za zagrijavanje objekta.
Neki tvrde da su kod ovakvih sistema ostvarili uštede kod potrošnje drva, u šta ja lično čisto sumnjam. Prilikom konstantnog potpunog sagorijevanja drva, odnosno pri maksimalnom plamenu u ložištu, iskoristivost kotla je najniža jer velika količina toplotne energije odlazi kroz dimnjak! Kod ovoga su izuzetak jedino pirolitički kotlovi kod kojih je način sagorijevanja drveta drugačiji (konstantan rad u režimu nepotpunog sagorijevanja) i gdje se odmah pri ugradnji preporučuje i ugradnja toplotnog spremnika.
Uz nešto veću potrošnju drva, kod naknadne ugradnje toplotnog spremnika je potrebna komplikovana i skupa regulacija, a i pojavljuju se još dodatni problemi koje sam ovdje već opisao u gornjem tekstu.
Jedan efikasan način za smanjenje kondenzacije kod prejakih kotlova je češće nalaganje sa manjom količinom drva, prije svega u prelaznim periodima grijanja. Pri tome bi regulator protoka zraka trebao biti više otvoren, približno kao kada grijete objekat u hladnijem periodu. Taj način i ja koristim, pošto mi je kotao jači za par kilovata od proračunate maksimalne snage koja mi je potrebna. Takav način nalaganja nije neki problem kod etažnih kotlova, ali nije baš zgodan ako vam je kotlovnica izvan kuće.
Ako bi kotao za grijanje bio manje snage od snage radijatora, većinu vremena bi radio u režimu potpunog sagorijevanja, Ne bi bilo kondenzacije, ali bi potrošnja drva bila mnogo veća nego kod nešto jačeg kotla. Također kod većih hladnoća objekat se ne bi mogao adekvatno zagrijati.
Zbog toga je najjeftinije i najjednostavnije riješenje - odabir kotla odgovarajuće snage.
Kod nepotpunog sagorijevanja octena kiselina je uglavnom u plinovitom stanju, dok se katran pojavljuje u gustom tečnom stanju. Prilikom otvaranja regulatora protoka zraka, pojačava se vatra u ložištu i katran sagorijeva, a kiselinski plinovi se razgrađuju i izlaze kroz dimnjak.
Ukoliko se u režimu nepotpunog sagorijevanja voda u kotlu iz nekog razloga naglo rashladi ili je kotao konstantno izložen strujanju hladnog zraka, onda dolazi do problema. Kiselina će iz svojeg plinovitog agregatnog stanja preći u tečno i kondenzovati će se u obliku kapljica na tim „hladnim“ nižim dijelovima ložišta. Time započinje agresivno nagrizanje korozijom na metalnim površinama u ložištu.
To pothlađivanje vode je karakteristično za kotlove koji su smješteni u improvizovanim kotlovnicama, kroz koje je omogućeno strujanje vanjskog hladnog zraka. U ekstremnim slučajevima može doći i do kondenzacije vlage iz zraka na vanjskim površinama kotlovske posude. Pri tome se pojavljuje voda oko kotla i stiče se utisak kao da je kotao procurio.
U takvim slučajevima je neophodno oko kotla sanirati i izolovati zidove i vrata, ili ako se kotao nalazi u nekoj većoj prostoriji koja se ne može zagrijati, jednostavno zidovima pregraditi kotao i time napraviti odvojenu prostoriju kao kotlovnicu.
Prilikom saniranja, kao i prilikom izgradnje nove kotlovnice (ako je sve potpuno zadihtovano), treba ostaviti negdje u gornjoj zoni prostorije mali otvor za ulaz zraka, koji je potreban za pravilno sagorijevanje drveta u kotlu. Taj otvor može biti nešto manji od površine presjeka dimovodne cijevi na kotlu.
Naglo pothlađivanje vode može da se desi i kod etažnih kotlova na drva. Ja sam imao jedan takav slučaj, kada smo tokom zime na nekoliko dana imali veći broj gostiju u kući. Inače smo navikli da su nam sva unutrašnja vrata u prizemlju otvorena. U tom periodu posjeta intenzivno se ulazilo i izlazilo na sva vanjska vrata kuće i prizemlje se teško zagrijavalo. Tada sam pojačao grijanje na kotlu, međutim nisam uspio postići željenu temperaturu u prizemlju. U tom periodu, pri izbacivanju pepela iz kotla sam primjetio enormnu količinu tečnog katrana, a i mala rešetka iza donjih vrata ložišta bila je sva žuta od korozije. Bio sam prisiljen da uvedem „kućni red“ otvaranja i zatvaranja svih vrata u prizemlju i nakon toga više nije bilo kondenzacije.
Ova pojava se može jednostavno objasniti. Termostati (osjetnici termostata) koji regulišu protok zraka kroz ložište, ugrađuju se u gornju zonu kotla (na suprotnoj strani od priključaka polaznog i povratnog voda) gdje je temperatura vode i najviša. Hladan zrak koji ulazi u objekat struji donjom zonom prostorije i time se naglo rashlađuje donji dio posude kotla kao i radijatori. Ako kotao u tom trenutku radi u režimu nepotpunog sagorijevanja (termostat registruje postignutu zadanu temperaturu vode), osjetnik termostata neće odmah reagovati i otvoriti poklopac za protok zraka. Time će biti spriječeno pojačavanje vatre u kotlu, a donji dio kotla će se rashladiti ispod kritične granice. Tada kiselinski sastojci koji su bili u plinovitom stanju, prelaze u tečno stanje i slivaju se niz zidove ložišta.
Naglo pothlađivanje vode u kotlu može se desiti i samo preko radijatora npr. prilikom zagrijavanja poslovnih prostora gdje se često otvaraju vanjska vrata kao što su kafići, prodajni prostori i slično. U tim slučajevima bi trebalo pomoću četveroputnog ventila ili na neki drugi način obezbjediti, da se dio tople vode iz kotla vraća na povratni vod i time povisi temperatura vode u donjoj zoni posude kotla.
Također se kod prvog jutarnjeg nalaganja preporučuje, otvaranje regulatora protoka zraka na maksimum, sve dok radijatori u sistemu ne postignu radnu temperaturu. Uglavnom je dovoljno ostaviti kotao da radi do pola sata u tom režimu potpunog sagorijevanja, čime se spriječava kondenzacija u kotlu i podiže temperatura unutar dimnjaka.
Nadam se da će oni koji imaju problem sa kondenzacijom u kotlu, u ovom tekstu pronaći razloge i riješenje svog problema.
Mješajući ventil - ima li smisla njegova ugradnja?
Mogli ste već primjetiti da u mojim shemama i tekstovima o izradi centralnog grijanja, kod kotla nisam predvidio ugradnju mješajućeg ventila (u nastavku „miš ventil“ prema njemačkoj riječi „mischventil“, mischen - miješati). Ugradnja tih ventila se preporučuje posljednjih možda 10-15 godina, dok se u zadnje vrijeme njihovom ugradnjom već uslovljava i garancija na kotao. Kao glavni razlog ugradnje navodi se „zaštita kotla od kondenzacije“.
Taj ventil funkcioniše na način, da jedan dio vruće vode iz polaznog voda vraća natrag u kotao, sa ciljem da se povisi temperatura vode koja se vraća iz radijatora preko povratnog voda u kotao. Temperatura povratnog voda kod kotla prema najnovijim „proračunima“ trebala bi biti 60 ºC ili viša.
Još prilikom izrade bloga shvatio sam da je to obična prevara, a sada uz već mnogobrojna negativna iskustva uzrokovana ugradnjom tih ventila, mogu malo detaljnije da se osvrnem na taj problem.
Uvijek kada pišem „kondenzacija u kotlu“, pod tim pojmom podrazumijevam prvenstveno kondenzaciju katrana. Katran ima visoku temperaturu tačke vrelišta, pa samim tim i temperaturu kod koje počinje da se kondenzuje na unutrašnjim zidovima kotla. Zbog njegovog složenog hemijskog sastava i složenih uslova prilikom njegovog nastajanja, nemoguće je precizno odrediti njegovu tačku vrelišta, ali možemo računati da se ona kreće od nekih 250 ºC pa sve do preko 400 ºC.
Drugim riječima, kada se steknu uslovi za suhu destilaciju drva u ložištu kotla (nepotpuno sagorijevanje), uz pomoć miš ventila možete održavati temperaturu vode u kotlovskoj posudi i na samoj granici ključanja, ali kondenzaciju katrana nećete spriječiti !!!
A ako imate katrana u ložištu kotla, onda postoji i potencijalna mogućnost kondenzovanja octene kiseline, kao i drugih produkata suhe destilacije drveta.
Tačka vrelišta octene kiseline iznosi nekih 118 ºC, dok je tačka rosišta (kondenzacije) znatno niža i zavisi od mnogobrojnih faktora koji su vrlo promjenjivi u haotičnim uslovima koji vladaju u jednom ložištu kotla prilikom sagorijevanja drveta.
Upravo iz tog razloga je nemoguće precizno odrediti temperaturu vode u kotlovskoj posudi, kod koje bi započela kondenzacija octene kiseline na zidovima ložišta i dimovodnih kanala kotla!!!
Kao jedan jednostavan primjer, navesti ću temperaturne uslove koji su zastupljeni u mojoj instalaciji grijanja. Već na početku bloga naveo sam da je moj kotao nešto jači nego što bi trebalo, a prosjek zimskih temperatura je posljednjih godina porastao, tako da je u mojem slučaju taj odnos snage i toplotnih gubitaka objekta još nepovoljniji. Iz tog razloga realne temperature vrućeg voda kod mene većinu vremena ne prelaze 60 ºC (na kotlu nekih 70 - 75 ºC). Drugim riječima, cijeli sistem većinu vremena radi u nekom niskotemperaturnom režimu.
Na povratnom vodu nemam ugrađen termometar, ali mogu pretpostaviti da se nakon podizanja temperature u cijelom sistemu, na njemu temperature kreću u rasponu od nekih 25 - 50 ºC.
Bez obzira na tako niske temperature povratnog voda, normalnom upotrebom kotla nemam kondenzacije octene kiseline!
Prisustvo kondenzacije kiseline može se vrlo lako vizuelno utvrditi kroz crvenkaste fleke karakteristične za koroziju, koje se tokom nalaganja pojavljuju na zidovima ložišta, kao i na „suhim“ limovima unutar ložišta i prostoru za prikupljanje pepela. Samo u par navrata smo imali kondenzaciju kiseline i to sam opisao u gornjem tekstu, pod kojim uslovima je došlo do te pojave.
Kroz komentare sam već napomenuo da je moj kotao (Centrometal EKO-CET 23) procurio krajem pretprošle zime (2015/2016). Prilikom sanacije ložišta ustanovio sam da se lim istanjio od njegove fabričke debljine 4 mm, do manje od 1 mm i to samo u zoni žara!
Da budem precizniji, to je jedna linija širine par centimetara kružno po cijelom ložištu, u visini nekih desetak centimetara od rešetke ložišta. Kada se ide od te linije prema gore, isto nekih desetak centimetara, lim je tu već imao pristojnu debljinu od 3 - 3,5 mm. Ista stvar je bila i kod samih sastava cjevaste rešetke (rosta) sa bočnim zidovima ložišta, što je bilo sasvim dovoljno da se tu navare novi komadi lima.
Takva pozicija oštećenja lima može se objasniti načinom nalaganja kotla. Naime kako bi smanjili kondenzaciju katrana, nalažemo kotao malim količinama drveta, tako da su „udarne“ temperature prilikom nalaganja upravo u zoni ložišta gdje se lim drastično istanjio. Inače nikada ne izbacujem pepeo sa rešetke, već na pepelu nalažem novu vatru, tako da je i ta zona žara malo podignuta. Da je kotao korišten „punim kapacitetom“, pretpostavljam da bi površina oštećenog lima bila mnogo veća.
U svakom slučaju oštećenja lima pokazuju da njihov uzrok nije kondenzacija već kontinuirano izlaganje visokoj temperaturi, tako da se taj uzrok može pripisati isključivo kvalitetu i debljini lima od kojeg je izrađeno ložište kotla!
Kroz razne kontakte došao sam do informacije, da kotlovi ovog modela traju oko 5 - 10 godina, tako da je ovaj moj kotao trajao i jednu sezonu duže od tog najdužeg roka.
Detaljnije o staroj posudi i izradi nove kotlovske posude možete pročitati u temi „Izrada kotlovske posude - 1.dio" (u nastavku ima i drugi dio).
Poslije svega što sam naveo, mogao bih npr. pokušati eksperimentom da utvrdim, kod koje temperature vode na povratnom vodu mojeg kotla počinje kondenzacija kiseline? Onda nakon jednog mjerenja dođem recimo do podatka da je to temperatura od 21 ºC.
Da li taj podatak može biti relevantan? Naravno da ne može, ali je još manje relevantan podatak da je to temperatura od 60 ºC ili viša.
Temperatura vode u kotlovskoj posudi je samo jedan manje bitan faktor od par važnijih faktora koji mogu uticati na kondenzaciju kiseline u kotlu. Gore sam već naveo najvažnije, a to su dobro osušena drva i topla prostorija u kojoj se nalazi kotao.
Ako su ta dva uslova ispunjena, pri normalnoj eksploataciji grijanja temperatura vode na povratnom vodu kotla može biti daleko niža od 60 ºC i svaka ugradnja miš ventila u tom slučaju postaje besmislena! Da bi se održavala odgovarajuća temperatura vode u kotlu, sasvim je dovoljan termostatski prekidač za uključivanje i isključivanje cirkulacione pumpe!
Osim što je ugradnja miš ventila besmislena, da vidimo koje su još štetne posljedice njegove ugradnje?
Ako prilikom grijanja postavite miš ventil u položaj kod kojeg npr. 60% vode odlazi u radijatore, a 40% vode se vraća natrag u kotao, srazmjerno tome će se smanjiti i protok vode kroz radijatore. Drugim riječima, pritisak vode kroz radijatorski krug se smanjuje i postoji mogućnost da najudaljeniji radijatori u sistemu ostanu potpuno hladni. Ako pokušate dodatno balansirati radijatore, pa onda opet okretati miš ventil, doći će do potpunog debalansa sistema i može doći do problema sa grijanjem kompletnog objekta.
To je i najčešći problem kod ugradnje tog ventila, a ako ste nasjeli na priču kako na povratnom vodu treba biti temperatura od 60 ºC ili više, možda ćete pokušati potražiti pomoć na nekom tehničkom forumu koji se bavi ovom problematikom. Onda će se pojaviti „stručna ekipa“ koja će vam savjetovati da ugradite još jednu pumpu u radijatorski krug, pa još hidrauličku skretnicu, pa možda i neki prestrujni ventil, pa i kakav nepovratni ventil, eto toliko da se nađe.
Da bi cijela ta skalamerija mogla uopšte funkcionisati, potrebna je naravno i regulaciona elektronika koja bi upravljala sa radom obje pumpe i naravno dodatnim elektromotorom na miš ventilu. I dok bi trepnuli, iz džepa bi vam iscurilo nekoliko stotina eura, da bi pri tome imali jedan komplikovan sistem, kojim ste u principu dobili jedno veliko - ništa.
Ako bi kakvim slučajem ipak uspjeli pronaći neki položaj ventila, kod kojeg bi grijanje bilo podnošljivo, a temperatura na povratnom vodu bi se koliko toliko podigla, imali bi jedan inertan sistem koji bi mnogo sporije zagrijavao vodu do radne temperature. Neki tvrde da se ugradnjom miš ventila ostvaruju uštede u gorivu, pa ako se to može nazvati uštedom, onda neka im bude.
Prilikom okretanja miš ventila i usklađivanja sa radom regulatora protoka zraka na kotlu, doći će do situacije da su periodi nepotpunog sagorijevanja duži, nego kada ne bi bilo miš ventila. Samim tim ne samo da ne biste spriječili kondenzaciju, već bi ste je i povećali.
Može se desiti da neka neupućena osoba okrene taj miš ventil u položaj, pri kojem se potpuno premoštavaju ulazni i izlazni vod na kotlu i tada će naravno doći do pregrijavanja kotla. Ako još ima nekakvih problema sa zaštitnim mjerama na kotlu, može doći do teških posljedica!
Zato ako ste već prinuđeni da zbog garancije na kotao ugradite miš ventil, preporučio bih da se taj ventil fiksira u potpuno otvorenom položaju, odnosno kao da uopšte nije ni ugrađen. Na taj način ste ispunili uslove proizvođača kotlova, a taj miš ventil će služiti eto kao „garantni kupon“.
U tehničkom smislu, ugradnja miš ventila na kotlove ovakvih sistema grijanja predstavlja običnu budalaštinu, ali u komercijalnom smislu predstavlja i te kako veliku dobit. Zato je ovo područje zbog velikog broja nepoznanica izuzetno pogodno raznim bjelosvjetskim „stručnjacima“ za manipulacije i lov u mutnom, a sve sa ciljem ostvarivanja dodatnog profita firmama / korporacijama koje se bave proizvodnjom i distribucijom toplotne opreme.
(obrazloženje ove tvrdnje sa konkretnim primjerima možete pročitati na dnu ove strane u komentarima).
Očitavanje vrijednosti temperature i pritiska sa mjernih instrumenata u sistemu
Uglavnom na svim kotlovima za centralno grijanje, već su fabrički ugrađeni manometar i termometar za mjerenje pritiska i temperature vode u sistemu. Zbog boljeg praćenja ta dva parametra, uobičajeno je da se ugrađuju još dodatni manometar i termometar negdje na polazni vod, a u nekim slučajevima i na više tačaka u sistemu.
Dodatni instrumenti se ugrađuju tako, da su odmah uočljivi pri ulasku u kotlovnicu, odnosno pri pogledu na razvodni dio instalacije grijanja.
Prilikom mjerenja temperature kod zagrijanog sistema, dolazi do razlike očitane temperature između kotlovskog i vanjskog termometra (na polaznom "vrućem" vodu). Kotlovski termometar može da pokazuje i do 15 C višu temperaturu, ali to ne treba da vas zabrinjava.
Oba termometra su vjerovatno ispravna, a do ove pojave dolazi zbog pozicije gdje su smješteni senzori termometara. Kotlovska posuda sa vodom je izuzetno nepravilnog oblika, pa je i cirkulacija vode kroz tu posudu dosta neravnomjerna. U onom dijelu posude gdje je cirkulacija vode najsporija, temperatura vode će biti i najviša. Upravo na te tačke se montiraju senzori kotlovskih termometara. Tako vanjski termometar pokazuje realnu temperaturu vode koja odlazi u radijatore, a kotlovski termometar u tom trenutku pokazuje temperaturu vode u najtoplijem dijelu kotlovske posude.
Kod hladnog sistema oba termometra bi trebalo da pokazuju približno istu temperaturu.
Prilikom očitavanja pritiska u sistemu, također može doći do razlika između dva instrumenta. Međutim te razlike bi trebale biti minimalne i zavise od toga na kojoj visini su montirani manometri. Ako su npr. dva manometra montirana na visinskoj razlici od 1 metar, donji manometar bi trebao pokazivati viši pritisak za 0,1 bar.
Isto tako na pokazivanje manometra utiče rad cirkulacione pumpe, pa se otklon kazaljke može smanjiti ili povećati za oko 0,1 bar, zavisno od toga kako je manometar montiran naspram pumpe.
Inače pritisak vode u instalaciji grijanja se i kod otvorenog i kod zatvorenog sistema bazira na hidrostatičkom pritisku vodenog stuba (svaki metar visine vodenog stuba – 0,1 bar pritiska). Shodno zakonu o spojenim posudama, pravilo hidrostatičkog pritiska vodenog stuba važi u bilo kojoj tački jedne instalacije centralnog grijanja.
Kod otvorenog sistema se visina vodenog stuba mjeri od manometra, do visine nivoa vode u ekspanzionoj posudi. U ovom slučaju manometri ne igraju neku bitnu ulogu, jer su promjene pritiska pri radu grijanja zanemarive.
Kod zagrijanog sistema visina nivoa vode u ekspanzionoj posudi može narasti za npr. 10 - 20 cm, što pretvoreno u pritisak iznosi 0,01 - 0,02 bara, odnosno predstavlja veličinu koja se ne može ni očitati na gruboj skali manometra grijanja.
Kod zatvorenog sistema se visina vodenog stuba mjeri od manometra, do najviše tačke u sistemu koja mora biti ispunjena vodom. Tome se ubacivanjem vode u instalaciju dodaje još oko 0,2 bara pritiska, što je ekvivalentno kao da ste na najvišoj tački sistema vertikalno montirali jednu cijev dužine 2 metra, koja je ispunjena do vrha sa vodom. Tada možemo reći da je cijeli sistem „potopljen“, odnosno da je u potpunosti ispunjen sa vodom.
Voda se ne može kompresovati poput plina, pa se postavlja pitanje, kako se voda može „upumpati“ u zatvoreni sistem? Jednostavno, skoro svaki element u instalaciji grijanja je više ili manje fleksibilan, pa se na račun neznatnog izobličenja tih komponenti može ubaciti jedna manja količina vode, sve dok se ne postigne zadani pritisak (pri tome se podrazumijeva da je cijeli sistem potpuno odzračen).
Prilikom zagrijavanja zatvorenog sistema voda se širi i pritisak u sistemu varira, iako ekspanziona posuda preuzima taj „višak“ vode. Isto tako vrlo mali gubitak vode uzrokuje vidljivi pad pritiska vode u sistemu. Zato u ovom slučaju manometri igraju važnu ulogu, zbog praćenja ispravnosti rada kompletne instalacije grijanja.
Regulacija vlažnosti zraka u prostorijama koje se griju radijatorima
Prilikom rada centralnog grijanja, radijatori isušuju zrak u prostorijama koje se zagrijavaju. Previše suh zrak u prostorijama može uzrokovati smetnje na disajnim organima, glavobolje i moguće još neke druge zdravstvene probleme. Da bi se to izbjeglo, na radijatore možete zakačiti nekakve posude, u koje se po potrebi usipa voda, koja će usljed zagrijavanja isparavati i vlažiti zrak.
Naravno, vrlo je važno i u kojem podneblju se nalazi vaš stambeni objekat. Kod nas su npr. zime vrlo vlažne, tako da prikazane keramičke posude na radijatoru više služe kao ukras, nego što imaju praktičnu funkciju. U krajevima gdje su zimi prisutni suhi sjeverni vjetrovi, svakako bi trebalo dodatno ovlaživati prostorije.
Bilo bi poželjno da u prostorijama gdje se najviše boravi, osim sobnog termometra postavite i jedan higrometar. Tako možete pratiti vlažnost zraka u prostoriji i održavati je u optimalnim granicama od 40 – 70 % vlage (na slici je primjer jedne klasične kombinacije analognog termometra, barometra i higrometra).
Također bi bilo poželjno da se prostorije provjetravaju 2 – 3 puta dnevno, otvaranjem prozora ili vrata na par minuta, kako bi došlo do potpune izmjene zraka u prostorijama. Na taj način će se izbaciti ustajali zrak iz prostorije, a zidovi se neće rashladiti. Nakon zatvaranja prozora i vrata, temperatura će se vrlo brzo vratiti na onu prije provjetravanja, a boravak u prostoriji će biti mnogo zdraviji i prijatniji.
Još par pitanja u vezi korištenja centralnog grijanja
Šta može uzrokovati eksploziju kotlovske posude u peći za centralno grijanje?
Da bi došlo do eksplozije kotlovske posude, potrebno je da istovremeno bude ispunjeno više različitih uslova i zato se to izuzetno rijetko dešava. Glavni uzrok takve havarije je uglavnom „ljudski faktor“, bilo da se radi o nepropisnoj montaži instalacije grijanja ili nepravilnom korištenju iste.
Prvi uslov je da kotao uđe u posljednju fazu pregrijavanja, kada se voda u kotlu počinje pretvarati u vodenu paru. Da bi došlo do toga, trebala bi biti prekinuta cirkulacija vode kroz sistem, u kotlu veća količina goriva uz pokvareni regulator protoka zraka (ili otvorena vrata ložišta) kao i blokiran zaštitni termo ventil (zatvoreni sistem).
Cirkulacija vode kroz sistem može biti prekinuta ispadom cirkulacione pumpe ili zatvaranjem nekog ventila na glavnim vodovima u sistemu od strane neupućene osobe npr. miš ventila.
Kao posljednja zaštitna mjera od nagle ekspanzije vode i vodene pare u kotlu je sigurnosni ventil kod zatvorenog sistema ili odušak na ekspanzionoj posudi kod otvorenog sistema. Ako je sigurnosni ventil začepljen, odnosno iz nekog razloga blokiran prolaz vode kroz ekspanzionu posudu kod otvorenog sistema, dolazi do nagle ekspanzije vode i vodene pare u kotlu, što još uvijek ne znači da će doći do eksplozije kotla. Naime, ako postoji neka slaba tačka u kotlu i oko njega (npr. dotrajao kotao ili slab spoj cijevi), na tom mjestu će doći do pucanja i ispuštanja vode. Obratno, što je cjelina s kotlom kompaktnija i čvršća, to će i eksplozija biti razornija.
Kao što se može vidjeti iz priloženog, ovdje je opisan jedan haotičan sistem grijanja kao i njegovi nesavjesni korisnici. Ipak, postoji još jedan specifičan slučaj kod kojeg postoji velika opasnost od eksplozije kotla, a to je zaleđena instalacija grijanja.
To je karakteristično za objekte koji se povremeno koriste kao npr. planinske vikendice. U slučaju da se nađete u takvoj situaciji da je voda u cijevima i kotlu zaleđena, nemojte ni pomišljati na to da ga naložite !
Najbezbjedniji način da se osposobi takvo centralno grijanje je korištenje alternativnih grijalica na struju i plin u prostorijama koje imaju dijelove centralnog grijanja, sve dok se led u sistemu grijanja ne otopi. Naložite peć tek onda kada ste 100% sigurni da imate cirkulaciju vode kroz cijeli sistem i kada ustanovite da je sigurnosni ventil ili odušak na ekspanzionoj posudi u funkciji !
Kako bi izbjegli jednu takvu vrlo neprijatnu situaciju, sipajte antifriz u sistem grijanja ili obezbijedite pomoćni izvor toplotne energije koji bi održavao temperaturu u objektu iznad temperature smrzavanja dok ste odsutni (npr. dodatni mali električni kotao za centralno grijanje). Smrzavanje instalacije grijanja ne stvara samo tu neprijatnu situaciju, već može doći i do pucanja pojedinih dijelova sistema grijanja zbog širenja leda.
Da li je dobro sušiti veš na radijatorima?
Ne ! Savremeni radijatori su konstruisani tako, da oslobađaju što više topline uz što manje vanjske dimenzije. Panelni i aluminijski radijatori zagrijavaju prostorije na dva načina – isijavanjem topline sa prednje površine radijatora i konvektorskim grijanjem, odnosno protokom toplog zraka kroz sredinu radijatora. Ako te radijatore pokrijete mokrim vešom, prekida se strujanje zraka kroz sredinu radijatora i značajno se smanjuje njegova moć grijanja. U nekim slučajevima bi moglo doći čak i do pregrijavanja vode u kotlu.
Kod klasičnih gusanih radijatora situacija je nešto drugačija, pošto nemaju konvektorskih površina. Međutim svako sušenje veša na radijatorima uzrokuje i povećanu vlažnost zraka u prostorijama, što može dovesti do kondenzacije vode i stvaranja buđi na zidovima.
Jedino se na cijevnim radijatorima u kupatilima može sušiti sitniji veš (uz češće provjetravanje kupatila), ali pri tome onda treba računati na smanjenje temperature zraka unutar tih prostorija.
________________________________________________________________________________________________________________________
Ako imate vremena, pročitajte još moje slijedeće blogove, koji doduše nemaju nikakve veze sa centralnim grijanjem, ali koji možda mogu djelomično promijeniti neke vaše poglede na svijet.
Prvi blog je pod nazivom „Moguća teorija o teorijama zavjere“(link), u kojem se postavlja pitanje o porijeklu mikroprocesora i uopšte kompletnog informatičkog okruženja u kojem živimo. Mislim da je blog prilično dobro argumentovan, sa smjernicama za one koji su raspoloženi za nekakvo dublje istraživanje te teme.
Drugi blog je pod malo dužim nazivom „Einzigartige Schnitzereien - Igor Pesocki - Skulptur im Bild“, što u prevodu znači „Jedinstveni duborezi – Igor Pesocki – skulptura u slici“ (link). Taj blog je dvojezičan (njemački i srpsko-hrvatski) i nije komercijalnog karaktera, odnosno izloženi radovi se ne mogu kupiti, niti se mogu praviti po narudžbi.
Navedeni link vodi pravo u moju galeriju radova, odakle se klikovima jednostavno može doći na linkove, koji detaljnije objašnjavaju faze izrade nekih od mojih pojedinačnih radova.
Ako slučajno uspijete otvoriti neku stranu ovog bloga, preporučujem da to odmah kopirate i spremite, jer pitanje je da li ćete to kasnije ponovo moći da nađete. Ovo je jedan slobodan i neprofitabilan projekat, tako da uzimam sebi za pravo manjih naknadnih izmjena i dopuna u cilju pojašnjenja nekih navoda.
Centralno grijanje na drva - u(g)radi sam
- Početak
- Zatvoreni i otvoreni sistem centralnog grijanja
- Korisne preporuke i detalji pri izradi centralnog grijanja
- Korisne preporuke kod opsluživanja i održavanja sistema centralnog grijanja
- Specifikacija materijala i zaštitni elementi centr...
- Izrada kotlovske posude - 1.dio
- Izrada kotlovske posude - 2.dio
Pretplati se na:
Postovi (Atom)
-Drago mi je da sam pronašla sve o centralnom krutom gorivu, sve mi je jasno, jedino dali ventili sa brojem 1 do 5 na radijatoru u proljeće kad se prestane grijati dali se ti ventili moraju skroz zatvoriti. Unaprad hvala. Tomašić Ankica
OdgovoriIzbrišiPozdrav Ankice,
Izbrišipošto se vjerovatno radi o termostatskim ventilima, bilo bi dobro da se nakon završetka sezone grijanja ostave do kraja otvoreni. Ti ventili znaju ponekad zablokirati nakon dugog mirovanja ako su u zatvorenom položaju, tako da kod narednog zimskog nalaganja radijator s tim ventilom ostane hladan. Taj problem se lako otkloni, ali zašto uopšte stvarati probleme?
Ako imate i koji obični radijatorski ventil, njih je najbolje jednom podesiti i ostaviti tako da stoji bez puno okretanja. Tako će gumeni semerinzi u tim ventilima duže trajati, a posebno kod jeftinijih ventila te vrste.
Vrlo korisno štivo...sve sam proćitao u dahu, naravno jer imam problem sa kondenzacijom u kotlu i to velikom koja se odrazava i na sami dimnjak.Nakon samo mjesec dana lozenja novi koao Buderus G211D pun je kondenza tekućeg i sada ne mogu postići temperaturu veću od 60 *C. Trenutno grijem cca 80 m2 stambenog prostora,nagodinu ću cca 160m2 (dogradnja kata) iz kojeg razloga mi je serviser preporucio jaći kotao nego mi trenutno treba. Ugradio mi je miš ventil koji je trebao po njegovom sprjećiti kondenzaciju u kotlu, ali kada podesim taj ventil na prigusni nacin tada u sistemu dobivam max 40*C sto mi je nedovoljno da zagrijem prostorije. Dali pomazu nekavi stapovi koji se ubacuju u vatru za skidanje toga kondenza sto mi je serviser preporucio...ili zasukati rukave ugrijati peć i skidati sve rucno koliko se moze? I dali imate neko rijesenje za ovo dok ne dogradim objekt? Hvala. Ilija Kovacevic
OdgovoriIzbrišiPozdrav Ilija,
IzbrišiVaš komentar mi je iz nepoznatog razloga došao kao spam, pa ga zato nisam odmah uočio.
Kao što sam već napisao, u pogledu kondenzacije vrlo je važno instalirati kotao odgovarajuće snage prema toplotnim potrebama objekta. Što se tiče ugradnje mješajućeg ventila, već sam o tome pisao u jednom komentaru u blogu. Ugradnja tog ventila je u većini slučajeva obična zabluda, jer on niti štiti kotao, niti spriječava kondenzaciju u ovakvim slučajevima kao što je Vaš. Od ugradnje tih ventila profitiraju jedino majstori i proizvođači te opreme, a krajnji korisnik kasnije uglavnom ima samo probleme.
U ovom slučaju, jedino što bih mogao preporučiti je da nalažete kotao češće sa manjim količinama drveta, ili ako postoji mogućnost da obložite ložište kotla sa šamotnim ciglama. Pri tome bi trebalo da se nešto smanji snaga kotla, smanjlo bi se ložište, a cigle bi trebale održavati dovoljno visoku temperaturu za sagorijevanje kondenzata.
Добро је све ово, слично искуство имам.
OdgovoriIzbrišiКовачевићу сте дали једино могућ савет, котлови су лоши, ја сам варени будерус пензионисао након 2 сезоне, смеће од котла.
Идем да видим остали садржај на Вашем блогу. Поздрав.
Poštovani,
OdgovoriIzbrišiPriličan sam laik za postavljenu temu ali mogu reći da sam sve pročitala i da trebam jedan mali savjet prije nego li pozovem predstavnike tvrtke koji su postavili centralno kod moga oca. Znaci, centralno je na kruta goriva a peć je klasična, manja, ona koja se stavlja u kuhinju. Prve godine grijali smo se fantastično i sve je besprijekorno radilo. Ove zime ne možemo temeraturu zraka podići više od 22 stupnja. Svi parametri koje ste vi ovdje naveli se ne razlikuju sa našim...Pumpa je ispravna, temperatura vode se zagrije do 80 stupnjeva, voda cirkulira po radijatorima ali oni naprosto nisu vrući. Ozračivali smo ih i opet ništa.
Možete li mi išta reći iz ovoga što sam vam navela...gdje bi mogao biti problem?
Puno hvala...Pozdrav!
Za razliku od prošlih godina, ova zima je imala perioda sa ekstremnim hladnoćama i to u cijelom regionu. Kada se pravi proračun potrebne snage grijanja, po pravilu se uzima nekakav prosjek vanjskih zimskih temperatura. Normalno ako vanjske temperature padnu značajno ispod nekih uobičajenih temperatura za zimski period, biti će i poteškoća oko postizanja odgovarajuće temperature u objektu koji grijete.
IzbrišiAko vam je za utjehu, ni mi nismo mogli zagrijati prizemlje kuće u vrijeme onih ekstremnih hladnoća niti za pola stupnja više od 22 C, iako smo tjerali temperaturu na kotlu skoro do maksimuma. Kotao nam je nešto veće snage nego što bi trebalo, ali su radijatori veličine koja je određena proračunom za nekakve normalne zime. Ovdje su inače blage zime i ljudi ne pamte da je tako dugo vanjska temperatura bila tokom cijelog dana ispod nule, a u noćnim satima i ispod -15C.
Naveli ste da vam radijatori nisu vrući kod neke više temperature vode u kotlu. Naravno ovako imam premalo podataka, da bih mogao nešto preciznije zaključiti. Ipak možda se radi o preslaboj cirkulaciji vode kroz sistem, zbog toga što su prigušni ventili na radijatorima previše zavrnuti. U tom slučaju je dosta velika razlika u temperaturi između gornje i donje zone radijatora.
Možete pokušati odvrnuti prigušne ventile na radijatorima za koje smatrate da su hladniji za 1 – 2 kruga. To se radi kada je sistem zagrijan i pumpa uključena, kako bi odmah ustanovili evn. promjene nakon odvrtanja. Morate samo paziti da se taj ventil ne odvrće do kraja, jer se nekada zna desiti da unutrašnji navoj ispadne vani, a onda imate poplavu ispod tog radijatora. Ako niste potpuno sigurni da to možete sami napraviti, onda je ipak bolje da pozovete nekoga ko je to već radio na svojem grijanju ili pozovite majstora za centralno grijanje.
Ako imate slučajno ugrađen mješajući 4-putni ili 3 putni ventil, onda je moguće uzrok problema to što nije pravilno podešen. U tom slučaju morate se obratiti onome ko ga je ugradio za upute kako se s time rukuje, a ja sam načelno protiv ugradnje takvih ventila kod kotlova na kruta goriva.
Ovo je odlično,zanima me pojašnjenje o mješaču vode koji je ugraďen u sistem, a koji je spojen na odlaznoj cijevi sa dolaznom. Postavljen je odmah iza peći i zanima me podešavanje njegove uloge. Mješačova skala iznosi podioke - crtice od 1 do 10. Koji je omjer najbolji,odosno Jel korisna upće njegova uloga.
OdgovoriIzbrišiVjerovatno mislite na mješajući 3-putni ili 4-putni ventil, čija se ugradnja u sisteme centralnih grijanja na kruta goriva preporučuje posljednjih možda 10-15 godina.
IzbrišiVeć sam pisao nešto o tome u par komentara kroz blog i smatram da je to obična prevara sa ciljem da se poveća prodaja te ventilske tehnike, a uz to kasnije i razne regulacione tehnike za te ventile koja uopšte nije jeftina.
Uloga tih ventila bi trebala biti da vraćaju jedan dio vruće vode iz polaznog voda kotla u povratni vod, kako bi se navodno kotao zaštitio od „previše hladne“ vode koja se vraća iz radijatora. Tu se spominje sve od nekakve zaštite od „toplotnih šokova“, pa do spriječavanja kondenzacije u kotlu. Ti „toplotni šokovi“ predstavljaju notornu glupost, a što se tiče kondenzacije, već sam pisao o tome u kojim uslovima ona nastaje. Najčešći uzrok kondenzacije su sirova drva i predimenzionisani kotao. U takvim slučajevima možete ugraditi i deset mješajućih ventila, ali to neće spriječiti kondenzaciju. Stariji iskusni majstori to dobro znaju i izbjegavaju ugradnju tih ventila, jer krajnji korisnici s tim ventilima uglavnom imaju više problema nego koristi.
Ljudi su zaboravili da su kotlovi i bez mješajućih ventila nekada trajali po 30-40 godina i više. S druge strane, ti isti mješajući ventili postoje vjerujem već više od 50 godina u prvobitnom obliku kao i danas, samo su u sistemima grijanja imali drugačiju ulogu. Odjednom se neko sjetio kako to treba ugrađivati i to na kotlove koji danas traju 10 ili u vrh glave 15 godina.
Neko će mi možda zamjeriti kako ja kao laik dajem takve procjene, dok su neki tamo školovani inžinjeri iz te struke, došli do tih njihovih spektakularnih saznanja. Moj kotao je procurio krajem pretprošle zime, sanirao sam mu ložište, pregurao prošlu tešku zimu i danas se još grijem na njega. Analizirao sam kompletnu situaciju i krenuo da pravim kopiju moje kotlovske posude uz manje izmjene, uzevši pri tome sve dimenzije posude u milimetar. Kada sam izračunao zapreminu posude, došao sam do podatka da ona iznosi nekih 29 litara. Na pločici sa tehničkim podacima na kotlu, u svim brošurama i linkovima za taj model kotla već godinama stoji podatak da je njegova zapremina 37 litara. Gdje se to „izgubilo“ tih 8 litara i kakvi su to inžinjeri koji nisu u stanju izračunati tako banalnu stvar kao što je zapremina kotlovske posude?
A zašto kotlovi kratko traju? Odgovor se može naći u brošuri za „BOSCH“ kotlove iz serije „Solid 2000 B“, koji se inače favorizuju na jednom forumu kao najbolji koji se mogu naći na našem (regionalnom) tržištu.
https://www.bosch-climate.rs/files/Katalog_cvrsto_gorivo-2016-web1_RS.pdf
Obratite pažnju na 3. stranu pdf-a tačka 3. sa opisom „kotlovskog“ lima oznake S235JRG2 odnosno 1.0038 (da dodam JUS Č 0361). Dakle radi se o najobičnijem KONSTRUKCIONOM limu, a ako to može da radi jedan „BOSCH“, zašto ne bi mogao npr. „Centrometal“, „Alfa-plam“ ili neka druga firma u regionu, da sada ne nabrajam.
Poštovani Igore,apsolutno ste u pravu što se tiče ugradnje mešnih ventila u zatvoreni sistem grejanja na čvrsto gorivo.Naime danima me proganjala muka oko nestanka vode u sistemu grejanja,gde sam ja stalno tražio krivca na odzračnim radijatorskim ventilima koje sm već oštetio i gde kaplje voda.Danas sam ipak ulovio famozno pritajenog krivca tome a to je MEŠ VENTIL koji je pritajeno unutar izolacije cevi tople vode lio vodu sistemai koja je preko sunđeraste izolacije cevi odmah isparavala tako da sam ga primetio čitajuči vaš gornji članak. Da napomenem da mi je pritisak u sistemu otišao na 3,5 bara a vidljiva temperatura kako sam je očitao na 130 stepeni i otvotio se sigurnosni ventil peći kroz koji je šištala para. Mogu Vam reći da sam u mahu nestao iz podruma u koji je smeštena peć i odmah odvrnuo sve zatvorene radijatore očekujući eksploziju peći.Na odzračnim ventilima je šištala para što dokazuje da su instrumenti ispravni.Moje grejanje je u prvoj sezoni eksploatacije.
IzbrišiDakle kako ste objasnili meš ventil je mesto na kome samo može biti stvaran opasan problem. Inače on je bio podešen na % od skale sa deset podeoka-
SUTRA VRŠIM NJEGOVU DEMONTAZU.Hvala Vam na dobronamernom savetu koji sam nažalost tek danas pročitao
Ovo baš i nije najbolji primjer koji bi pokazao nefunkcionalnost ugradnje mješajućeg ventila na kotao, već se tu ipak radi o aljkavosti onoga ko je pravio to grijanje. Prije puštanja grijanja u rad trebalo je napraviti probu cijelog sistema pod pritiskom, onako kako sam to opisao u blogu, a majstor je bio dužan objasniti kako taj miš ventil funkcioniše. Ako ste u to neupućeni, može se desiti da se taj ventil okrene u položaj kod kojeg se premoštavaju ulazni i izlazni vod kotla i onda imamo ovo što ste gore opisali.
IzbrišiZato bih ovom prilikom još jednom pokušao objasniti potpuni besmisao ugradnje tih ventila, iako proizvođači kotlova sve više počinju uslovljavati garanciju na kotao ugradnjom miš ventila, što ja doživljavam kao najobičnije reketiranje!!!
Kao glavni razlog za ugradnju miš ventila navodi se spriječavanje kondenzacije u kotlu. Kondenzacija katrana, kiselinskih i ostalih produkata suhe destilacije drveta nastaje isključivo u momentu kada u kotlu imate NEPOTPUNO SAGORIJEVANJE! A do nepotpunog sagorijevanja dolazi, kada se poklopac regulatora ulaska primarnog zraka u kotao usljed dovoljno zagrijane vode zatvori! Pri tome će se vatra u kotlu prigušiti usljed smanjenog dotoka kisika, temperatura unutar ložišta će se smanjiti i kada padne ispod neke granice (mislim da je to nekih 400-450 C), u takvim uslovima započinje proces suhe destilacije još nesagorijelog drveta. Katran koji nastaje u tom procesu može da se zalijepi na zidove ložišta, manjom mjerom na zidove dimovodnih kanala i jedan dio da se slije u prostor za prikupljanje pepela. Štetni kiselinski sastojci su tada uglavnom u plinovitom stanju i polako izlaze preko dimnjaka vani, onoliko brzo koliko poklopac ulaza primarnog zraka dozvoljava cirkulaciju zraka kroz kotao. Količina katrana, a posebno kiselinskih sastojaka ovisi o tome KOLIKO SU DRVA OSUŠENA!
Ako bi došlo iz nekog razloga do podhlađivanja zidova ložišta kotla, kiselinski sastojci bi se kao i katran počeli slivati na dno kotla. E sad se vrše manipulacije oko toga, kolika je temperatura vode potrebna u kotlu da se to ne desi?
Prvo je počela ugradnja termostatskog prekidača za cirkulacionu pumpu koji bi se podesio da uključuje pumpu na nekih 65 C, a isključuje na nekih 60 C, sa čime se u principu slažem, ako ništa drugo onda zato da se pumpa rastereti od neprekidnog rada. Naravno realne temperature u donjoj zoni kotla su pri isključenju pumpe dosta niže od 60 C. Onda se krenulo sa ugradnjom miš ventila kako bi se ta temperatura još povećala i to u cijelom kotlu. Prema „nanovijim saznanjima“ temperatura vode na povratku u kotao bi trebala biti 60 C ili viša, pri čemu bi u najtoplijem dijelu kotla dostigla maksimalnu radnu temperaturu za koju su većina kotlova projektovani.
I šta se onda dešava? Tim igranjem sa regulatorom protoka zraka u kotlu, imati ćete upravo duže periode nepotpunog sagorijevanja, a kondenzaciju naravno nećete spriječiti! Ako još koristite sirova drva, kiselinski sastojci će biti u tolikoj koncentraciji da će nagrizati i kotao i dimnjak, bez obzira što su u plinovitom stanju.
Prilikom sanacije ložišta mojeg kotla, ustanovio sam da nedostatak miš ventila u mojoj instalaciji nema apsolutno nikakve veze sa oštećenjima na limu, iako imam kondenzacije u nekakvim prihvatljivim granicama. A o poremećajima hidrauličkog balansa u sistemu zbog ugradnje miš ventila moglo bi se još pisati, ali o tome nekom drugom prilikom.
Samo da se zahvalim. Sve mi je jasno. Već primjenjujem.
OdgovoriIzbrišiPošto sam prije nekoliko dana napravio dopunu gornjeg teksta, a vezano za ugradnju mješajućih ventila, napraviti ću još koji osvrt na tu temu preko komentara, svjesno rizikujući možda i potpuno blokiranje ove stranice bloga.
IzbrišiPromoteri ugradnje miš ventila ni sami nisu svjesni štete koju može uzrokovati takva ugradnja, niti su upoznati sa procesima koji se odvijaju u kotlu tokom nalaganja, a ovdje je jedan od takvih primjera.
https://www.caleffi.com/sites/default/files/file/01223_hr.pdf
Iz ovih tehničkih uputa miš ventila jednog od brendiranih proizvođača toplotne opreme izdvojio bih slijedeći tekst (strana 2. pdf-a), citiram:
„Drveno kruto gorivo sadrži promjenjivi postotak vlage ovisno o vrsti (cjepanice, pelete, briketi i otpilci itd.) i o načinu sušenja. Vodena para se oslobađa tijekom faze sušenja krutog goriva u komori za izgaranje. Prisutnost hladnih zona u kotlu ili u dimnim cijevima može sniziti temperaturu dimnih plinova do točke rosišta, što uzrokuje stvaranje kondenzacije. Vodena para kondenzira se na stijenkama kotla, zajedno s čađi i dijelovima neizgorenih ugljikovodika sadržanih u dimnim plinovima, proizvode naslage i katran.“
U ovom vrlo „poučnom“ sadržaju nema niti riječi o suhoj destilaciji drveta, a sa druge strane saznajemo da katran nastaje miješanjem čađi, vode i ugljikovodika.
Ovo je nešto slično kao da ja sada krenem sa teorijom kako drvo ne raste iz zemlje, nego nastaje miješanjem vode, pepela i biljnih sokova. Dakle ovdje se ne radi o nekakvim pogrešnim podacima koje bi mogli evn. ispraviti, već o običnoj budalaštini koja se ne može čak niti komentarisati.
Neki čak ne znaju niti elementarne principe hidraulike prilikom kretanja vode kroz cijevi grijanja, pa onda daju sheme za montažu miš ventila, kod kojih je pumpa u radijatorskom umjesto u kotlovskom krugu grijanja. Jedan takav primjer imamo upravo u brošuri za „BOSCH“ kotlove (link gore u četvrtom komentaru od ovog, str. 10. pdf-a).
Kod takve montaže, temperatura povratnog voda može samo da se smanji, a nikako da se poveća. Doduše temperatura vode u kotlu može da se poveća sve do pregrijavanja, ali na račun smanjivanja, odnosno prekidanja cirkulacije vode kroz kotao. Uostalom napravite na papiru jednostavnu simulaciju kretanja vode kada je miš ventil sasvim otvoren, na pola prigušen i potpuno zatvoren. Ne trebate biti nekakav veliki stručnjak za hidrauliku da bi ste shvatili u kojem smjeru bi pumpa tjerala vodu, odnosno da bi se voda u zadnja dva slučaja kretala u radijatorskom krugu. Međutim autor te brošure u daljnjem tekstu pokazuje potpuno nerazumijevanje materije o kojoj piše, navodeći da se dio vruće vode iz polaznog voda preusmjerava u povratni vod, što je kod ovakvog spajanja apsolutno nemoguće. Da bi sve to izgledalo uvjerljivo, čak je priložena i fotografija kotla koji je spojen na takav način.
Ovo je samo jedan dio od „bisera“ koje možete pronaći na internetu vezano za ovu temu.
Na koju temperaturu bi bilo preporucljivo staviti cijevni ternostat. Majstori mi nisu ugradili mis ventil i rekli da ga drzim na 40 stupnjeva? Kotao je Senko 25 kw, a termostat se nalazi na cijevi kakvih 50 cm od izlaza tople vode iz kotla (sama duzina cijevi)
OdgovoriIzbrišiŠto se tiče ugradnje miš ventila, mislim da sam u gornjem tekstu i komentarima već dovoljno obrazložio zašto to ne treba ugrađivati.
IzbrišiŠto se tiče temperature vode koja se reguliše nalijegajućim termostatom, proizvođač vašeg kotla je predvidio da ona bude najmanje 60 C. Pri tome bi trebalo da se računa temperatura koja se očitava na kotlovskom termometru. Međutim kada je temperatura na tom termometru 60 C, realna temperatura na izlaznom vodu kotla će biti nešto niža.
Majstori su vjerovatno mislili na temperaturu koja je obilježena na samom termostatu. Zato bi bilo najbolje da prilikom nalaganja kotla sačekate da se temperatura na kotlovskom termometru podigne do 60 C i tada namjestite termostat da uključi cirkulacionu pumpu. Hoće li u tom momentu uključenja na termostatu stajati 40 C ili nešto više, to nije toliko bitno. Prije početka podešavanja termostata postavite ga na najvišu temperaturu.
Nazalost radi se o ugradbenom kotlu koji nema termometar
OdgovoriIzbrišiAko nema kotlovskog termometra, znači da su tehničke upute koje sam čitao u vezi temperature u kotlu samo mrtvo slovo na papiru. Onda postavite termostat onako kako su vam majstori rekli, nadam se da oni iskustveno znaju šta je najbolje za tu vrstu kotla i tu vrstu termostata koje su ugradili.
IzbrišiHvala Vam, sistem je završen neki dan pa smo samo jednom ložili za provjeru i po termometru na polaznom vodu koji su stavili majstori temperatura nejde iznad 50 c. Morat cu pricekati zimu i lozenje pa se poigrati s brzinom pumpe i s cjevnim termostatom koji ukljucuje pumpu
OdgovoriIzbrišiPoz sve pohvale za tekst
OdgovoriIzbrišiSve pohvale
OdgovoriIzbrišisistem gubi pritisak mesec dana za 8 h sa 2 bar na0 bar.expanzioni sud zamenjen i dalje isto se desava..majstor me ubedjuje da mi curi negde instalacija ali svugde je suvo i svi radijatori su ispravni
OdgovoriIzbrišiPrvo treba provjeriti da li ima curenja sa sigurnosnog ventila. Ako je ugrađen samo goli ventil to je lako uočljivo, ali ako je sa njega sprovedena cijev negdje do slivnika ili izvan objekta, onda treba provjeriti ima li vode na kraju te cijevi.
IzbrišiAko je sigurnosni ventil u redu, temeljno očistite kotao iznutra i nakon toga uspite vodu u sistem pod pritiskom 2 - 2,5 bara. Nemojte nalagati kotao, već ostavite sve to da stoji otvoreno neko vrijeme, sve dok pritisak u instalaciji ponovo ne padne. Ako je kotao negdje iznutra procurio, to bi se trebalo registrovati na ovaj način.
Bravo 👏
OdgovoriIzbrišiPoštovanje i pohvale za sve korisne savjete što se tiče centralnog grijanja. pa evo i pitanja. Imam Buderus kotao i nemam baš neka znanja o ovoj temi. Dakle lik koji je montirao cijeli sistem, pumpu je montirao na povratni vod. E sad me zanima ima li to logike jer kod večine prijatelja koji koriste grijanje kao moje pumpa je na polaznom vodu. Majstorov komentar je bio da u slučaju nestanka struje (što se prije često događalo) peć sama potjerati vodu u sistem kroz polaz ako temperatura bude narasla. Hvala unaprijed na odgovoru.
OdgovoriIzbrišiPumpa može da se montira i na polazni i na povratni vod, ali bih ja preporučio da se ipak stavi na povratni vod. To je čisto preventivno ako bi došlo do pregrijavanja kotla, da pumpa nije izložena previsokim temperaturama.
IzbrišiPoložaj pumpe nije toliko bitan kod gravitacione cirkulacije, već kako su postavljene i kojeg su promjera cijevi u instalaciji grijanja. Ponekad takva cirkulacija ako je prejaka može biti štetna, jer se u kotlu ne može održavati odgovarajuća temperatura vode i teže je održavati željenu temperaturu zraka u objektu koji se zagrijava.
Mi inače živimo u području gdje su nestanci struje već postali normalna pojava, pa sam bio prisiljen da ugradim inverter pretvarač struje kao alternativno napajanje pumpe. Evo već je 14-ta sezona grijanja, a do sada nam se nikada nije aktivirao niti zaštitni termo ventil, a kamoli da je proključao kotao.
O ugradnji pretvarača za struju imate nešto na strani „Korisne preporuke i detalji pri izradi centralnog grijanja“.
Hvala na odgovoru. Blog je odličan, stvarno za svaku pohvalu. Samo nastavite tako
OdgovoriIzbrišiZaista poučno,tek sad vidim koliko sam grešaka pravio,moje pitanje se odnosi na sljedeće:u ovom prijelaznom razdoblju kada dnevna temperatura varira od 0-20 C, prije spavanja manuelno isključim pumpu iz struje dok je temperatura u kotlu 70,tako da ujutru, dok se supruga i ja spremamo na posao a djecu vrtić, ne moram ložiti ponovo vatru već utikač utisnem u utičnicu pumpa toplu vodu(koja je sada 60-65C u kotlu) potjera u radijatore kuća se malo ugrije i svi zadovoljni,međutim primijetio sam u višim dijelovima ložišta malo kondenzacije što do sada nije bio slučaj, nije kapljičasto više je u stanju smole,koliko je to opasno za peć, pozzz
OdgovoriIzbrišiSmola nije opasna za peć, dapače ona štiti metal od korozije. Tanak sloj smole ne predstavlja problem, ali kada se na zidovima ložišta taj sloj usljed veće kondenzacije podeblja i djelomično sagori stvarajući plase tvrde gareži, onda je i efikasnost kotla manja. Te naslage predstavljaju toplotni izolator između vatre i zidova ložišta, pa se toplotna energija teže prenosi na vodu u kotlu.
IzbrišiKako god da nalažete kotao na kruta goriva, u njemu ćete uvijek imati naslage bilo da su one u obliku smole ili gareži. Zato se već u startu preporučuje ugradnja kotla koji ima 10 - 15% veću snagu od potrebne, jer ne možete baš svaki dan temeljno čistiti unutrašnjost kotla.
Veću opasnost predstavlja to što potpuno isključujete cirkulacionu pumpu, jer bi se moglo desiti da dođe do pregrijavanja kotla. Pretpostavljam da pred spavanje ubacite i još koju cjepanicu kako bi se duže održavao žar u ložištu.
Ne znam kako je inače spojena pumpa u vašem sistemu, ali bih preporučio da tu pumpu priključite preko nekakvog nalijegajućeg termostata, koji bi bio podešen da se uključi kod maksimalne temperature vode koja je predviđena za vaš kotao. Pošto ste već zadovoljni sa takvim načinom nalaganja, to bi bila samo sigurnosna mjera da ne dođe do pregrijavanja kotla.
O pravilnom električnom priključivanju pumpe možete pročitati nešto na strani „Korisne preporuke i detalji pri izradi centralnog grijanja“.
Pozdrav gospon Igor. Imam centrometal ovu pec eko ck p 30 i ovo je druga zima kako je koristim. Ložim na drva, nemam miš ventil, regulator propuha sam narihto da je temperatura u kotlu oko 80° i nemam nikakvih problema sa kondenzacijom. Niti se stvara smola niti curi voda. E sada sam kupio pelet set i majstor (ovlašteni) hoce da mi zgradi sve te raznorazne ventil, motoriče itd za što traži preko 7000kn koje ja ne dam. Pelet set znam i sam namontirat. Zanima me hocu li imat nekakvih problema sa grijanjem ako samo ugradim taj set i porihtam regulaciju. Imam cijevni termostat koji sam podesio da pali pumpu kad bude temp. kotla oko 60°.
OdgovoriIzbrišiPozdrav Željko,
IzbrišiNe bavim se baš grijanjem na pelete, ali evo da pokušam odgovoriti.
Osnovno pitanje koje bi trebalo postaviti je, zašto bi uopšte bilo potrebno u ovom slučaju ugrađivati miš ventil?
Ako majstor tvrdi da to treba zbog spriječavanja kondenzacije, gore sam već naveo uslove koji moraju biti ispunjeni da bi došlo do iste. Da bi došlo do stvaranja smole i eventualno kiseline u kotlu, neophodno je da imamo prisutnu suhu destilaciju drveta ili peleta kao drvne prerađevine. Da bi došlo do suhe destilacije drvnog materijala, isti mora goriti u režimu nepotpunog sagorijevanja. Sada sami zaključite, da li je moguće da peleti gore u režimu nepotpunog sagorijevanja uz strogo regulisano doziranje i paljenje te mase i dovoljan dovod zraka?
Što se tiče kondenzacije vode, to je jedan potpuno drugačiji proces od kondenzacije smole. Razni „eksperti“ potpuno banalizuju taj proces, pa tumače kako se voda stvara i kondenzuje nekakvim isparavanjem iz drveta. Kada čistu vodu ili vodu u obliku rastvora (npr. morska voda) izložimo zagrijavanju odnosno destilaciji, u tom slučaju kao destilat dobijamo vodu. Međutim ako izložimo destilaciji vodu koja je „ugrađena“ u organsko jedinjenje (npr. drvni sokovi), onda kao krajnji produkt dobijamo sve samo ne vodu. U ogrijevnom drvetu ima jedna zanemarivo mala količina čiste odnosno rastvorene vode, koja pri ubacivanju drveta u ložište kotla vrlo brzo ispari i izađe kroz dimnjak.
Ipak tokom potpunog sagorijevanja drveta nastaje poprilična količina vodene pare, ali kao rezultat hemijskog procesa. Naime kada se drvo izlaže visokoj temperaturi, ono se razlaže između ostalog i na ugljikovodike. Ugljikovodici tokom gorenja uz prisustvo kisika iz zraka daju toplotnu energiju + H2O (vodenu paru) + CO2 (ugljični dioksid).
Iako se na ovaj način stvara veća količina vodene pare, tu činjenicu sam potpuno zanemario u gornjim tekstovima. To je jednostavno iz razloga što se taj proces može izvoditi samo kod potpunog sagorijevanja drveta, kada su temperature unutar kotla najviše i vodena para se u takvim uslovima uglavnom ne može kondenzovati, već izlazi kroz dimnjak vani. Ako bi se i desilo da se u nekoj zoni kotla u nekom momentu kondenzuje manja količina vode (npr. kod prvog nalaganja na početku sezone), ta voda bi brzo isparila bez pričinjavanja nekakve štete u kotlu.
Ako se kao razlog ugradnje miš ventila navodi temperaturna regulacija grijačih tijela, onda takva ugradnja ima smisla, ali pri tome treba uzeti u obzir kompletnu instalaciju grijanja. Međutim prema opisanom, mislim da to kod vas nije taj slučaj.
Malo sam oduljio sa ovim odgovorom, ali to je dodatno objašnjenje za gornji tekst, koje će čitati i drugi korisnici ovog bloga.
I da rezimiram, mislim da ne bi trebalo biti nikakvih problema sa grijanjem bez miš ventila, osim u slučaju da u pelet setu postoji nekakav temperaturni senzor koji bi se montirao negdje u donjoj zoni kotla ili povratnom vodu i koji bi mogao uticati na regulacioni dio. To vi bolje znate, pošto kao što ste naveli, možete i sami ugraditi taj set. Pretpostavljam da će u tom slučaju i garancija na uređaj biti upitna.
Igore. Pozorno sam pročitao sve i susreo se sa svim problemima o kojima ste vi opisivali. Slučaj sa pregaranjem lima na stražnjem dijelu kotla Viessmann Vitolig 150 (piroliza). Ama baš svi uvjeti su bili zadovoljeni a pregorio je zadnji lim i Viessmann ne želi priznati da je problem u limu, a u stvai hrpa žara stoji na tome mjestu i naliježe na lim. Da sam znao da će se to desiti sigurno bi nekoliko godina unazad na tome dijelu stavio šamotnu ciglu, ali?!.
OdgovoriIzbrišiIdemo dalje, sada sam kupio Vitoligno 150 (pirolizu) i nanjoj su sve maneiz prve generacije ispravili (barem mislim), jer su stavili dodatne obloge stijenki lima, sada je ventilator na izlazu iz peći (podtlak), lambda sonda radi pravilonog sagorijevanja zbog viška CO2, itd, itd. Jedino što sam htio ugraditi je elektronika za miš ventile ali ste me malo razuvjerili i nisam odlučan da li da to radim ili ne, upravo iz razloga sporog zagrijavanja cijelog sustava, ovako sam sam odredio neku srednju veličinu i tako stalno stoji.
Imam ugrađen Ladomat koji cirkulira vodu unutar kotla i pumpu uključuje elektr. kotla, a imam i nalijegajući termostat koji pali pumpe u dva kruga (ne znam da li da ga skinem i pustim da se i te pumpe pale odmah kada i pumpa u Ladomatu,
Zanima me jedno konkretno pitanje a to je regulacija prigušnica u radijatorima, koliko one moraju biti otvoreni, da li je bolje da su više otvoreni kako bi se toplija voda vratila u kotao ili hladnija. Ja ih više prigušim jer voda klokoće u njima, da li je to greška.
Sliku izgorenog kotla vam mogu poslati ali ne preko bloga jedino preko emaila
Vitolig 150 od 18 kW sam ugradio prije nekih desetak godina našim rođacima i u njihovoj odsutnosti povremeno sam nalagao taj kotao praktično svaku zimu. Taj kotao sam ugradio bez toplotnog spremnika, Ladomata i ostale skalamerije, odnosno kao svaki drugi kotao na drva ili kako neki vole reći „bosansko grijanje“. Kotao je do sada radio besprijekorno, a elektronika ugrađena u njemu dobro odrađuje svoj posao. Time sam samo dokazao da priča o neophodnosti ugradnje toplotnog spremnika na takve kotlove nije tačna.
IzbrišiLožište tog kotla je stvarno loše riješeno i tu nedostaje šamot na prednjoj i zadnjoj strani, koji bi trebao biti zarezan pod nekim nagibom, tako da se napravi nekakav lijevak prema sapnici.
Tokom zime ne čistimo pepeo i nesagorijele ostatke iz gornje komore sa drvima, nego uvijek nalažemo novu vatru na pepelu. Katran i čađ koji nastaju sagorijevanjem drva ne sagorijevaju u potpunosti pirolizom, već se talože do neke granice na dnu prednje i zadnje strane gornje komore. Sloj tog taloga postigne debljinu od nekoliko centimetara i praktično štiti barem donju zonu lima od direktnog toplotnog isijavanja od žara.
Ako se to ložište redovito čisti, onda je i realno očekivati da se lim na dnu ložišta brzo istanji, jer su temperature žara vrlo visoke kako bi uopšte došlo do procesa pirolize. Međutim, u uputama za takve kotlove uvijek stoji, da treba koristiti dobro osušena drva, koja su odstajala dvije godine. Mislim da neki olako shvaćaju takve upute i ne koriste propisana drva, što je kod ovakvih kotlova vrlo pogrešno! Naime, drva u takvim kotlovima gore konstantno u režimu nepotpunog sagorijevanja (izuzetak je samo period potpaljivanja kotla) i ukoliko nisu dobro osušena, u gornjoj komori se stvaraju kiselinski sastojci koji ubrzano nagrizaju lim.
Iz vašeg komentara nije baš jasno o kakvoj instalaciji grijanja se radi, pretpostavljam da imate ugrađen toplotni spremnik, jer osnovna uloga Ladomata je veza između kotla i spremnika. Ako je to tako, onda bi elektronika na miš ventilima trebala da ubrza grijanje sistema, naravno ukoliko ti miš ventili imaju ulogu temperaturne regulacije grijačih tijela.
Ja načelno preferiram jednostavne sisteme grijanja na drva sa što manje elemenata, a posebno elektronike. Složeni sistemi omogućuju neke neznatne uštede i konfor prilikom grijanja, ali samo dok su funkcionalni i ispravni. A kada dođe do nekakvog kvara, tu mogu nastati veliki problemi pa i teže havarije.
Prigušnice na radijatorima služe za balansiranje sistema grijanja, a više o tome možete pročitati na strani „Korisne preporuke i detalji pri izradi centralnog grijanja“.
Pozdrav, nedavno smo izradili etazno grijanje i imamo par nejasnoca.
OdgovoriIzbrišiNaime, naša pumpa centrometal peci se aktivira kada je temperatura na termostatau kotla 68 stepeni,onako kako je fabrički podešen, a temperatura na cijevnom ( vanjskom ) termostatu iznosi do 90 stepeni i kada se pumpa aktivira, temp na tom cijevnom satu počinje padati do 60 stepeni otprilike. Radijatori su naravno hladni sve dok se pumpa ne aktivira, a temp prostorije u kojoj se nalazi pec dostigne veliku temperaturu. Naime, par naših prijatelja koji imaju istu peć kažu da se njihova pumpa aktivira na temp od 40 stepeni ( ne znam sad da li je to temp cijevnog ili kotlovskog termostata) i njihov savjet je i da nama majstor, kao što je i njima,podesi na termosatu temp od 40 stepeni kao temperturu aktivacije pumpe, jer će nam se tako radijatori brže grijati, a i desit će se manja potrošnja drva.
Pošto smo totalni laici po pitanju ovog grijanja, koji je vas savjet? Da li trebamo podesiti temperaturu aktivacije pumpe na 40 stepeni i zašto? Šta se dešava u ovom slučaju? Ili ipak trebamo ostaviti da se pumpa aktivira na temp kotla od 68 stepeni i zašto ako trebamo?
Moje pitanje je potpuno laicki postavljeno, ali se nadam da ste me razumjeli sta zelim da saznam i koje su moje nedoumice :)
Srdacan pozdrav
Uobičajeno je da realna temperatura vode mjerena na izlazu iz kotla bude manja od temperature koju pokazuje kotlovski termometar, pa zato sumnjam u ispravnost cijevnog termometra. Da bi na izlazu imali vodu temperature 90 °C, u najtoplijoj zoni kotla voda bi trebala biti blizu tačke ključanja, što svakako nisu fabrička podešavanja.
IzbrišiTokom nalaganja kotla, u njemu bi trebala biti odgovarajuća temperatura vode, kako ne bi dolazilo do kondenzacije vode unutar ložišta i dimovodnih kanala. Kod prvog nalaganja kada je kompletna instalacija grijanja hladna, može se kondenzovati neka manja količina vode, što sam već objasnio u jednom od gornjih odgovora. Kada voda u instalaciji postigne radnu temperaturu, kondenzacija unutar ložišta prestaje i ona voda koja se kondenzovala ispari.
Zato bi bilo dobro da kod kontinuiranog loženja u kotlu uvijek ostane nešto tople vode, kako bi se smanjila ta kondenzacija i ubrzalo podizanje temperature sistema kod svakog narednog nalaganja.
Proizvođač kotla je podesio termostat da se otvara na 68 °C, međutim u praksi je to vrlo relativna veličina i zavisi od raznih faktora. U toku gorenja vatre u kotlu, dok je cirkulaciona pumpa isključena, toplotno raslojavanje vode unutar jedne kotlovske posude je vrlo raznoliko zavisno od njezinog oblika. Tako u dijelu posude gdje je postavljen temperaturni senzor termostata imamo temperaturu od podešenih 68 °C, dok u nekom drugom dijelu posude temperatura te iste vode u tom trenutku može biti niža npr. za 10 - 15 °C ili više. Proizvođači toplotne opreme uzimaju kao nekakvu referentnu temperaturu ispod koje dolazi do kondenzacije oko nekih 60 °C, što u praksi zapravo nije tačno. Ta temperatura je dosta niža i do kondenzacije vode unutar ložišta i dimovodnih kanala neće doći već kod neke prosječne temperature vode koja se vraća iz radijatora, naravno kada je u sistemu postignuta radna temperatura.
Što se tiče naglog porasta temperature u prostorijama nakon uključenja pumpe, to je uglavnom uticaj još uvijek dosta visokih vanjskih temperatura. Kada dođe prava zima, onda više neće biti tih „toplotnih udara“. Možete pokušati malo eksperimentisati sa minimalnom temperaturom uključenja pumpe, samo da ne dođe do curenja i zadržavanja kondenzovane vode unutar ložišta i dimovodnih kanala kotla. Radijatori će se brže početi zagrijavati vodom nešto niže temperature, a potrošnja drva će zavisiti od toga koliko ćete drva ubacivati u ložište. Da li se baš može ići do temperature od 40 °C, to već ne bih mogao komentarisati.
Postovani...hitno trebam odgovor tek napravljeno centralno na drva danas treci put nalozim pec i 2 sata nemoze podici temperaturu zovem majstora i kaze pojacaj na 70 ok.potom cjeli dan grije normalno i sad navecer iza gdje je spojen dimnjak curi neka crna tekucina mirisa gara i to je prilicno nacurilo u sistemu voda nije pala mozete mi odgovoriti sto je to i jel sve u redu
OdgovoriIzbrišiPrema gore opisanom mogu zaključiti da imate veću kondenzaciju vode unutar dimnjaka, jer se dimnjak previše rashlađuje negdje sa vanjske strane. To naravno nije u redu i trebalo bi napraviti termo izolaciju dimnjaka na izloženim vanjskim stranama.
IzbrišiIsto tako ako ložite kotao sirovim drvima, moglo bi doći do ove pojave.
Poštovani, našom greškom nam je proključao kotao. Majstor je ugradio ventile da peć izbaci vrelu vodu, a rashladi hladnom.Ali sada na tom odvodu i dalje kaplje voda. Dali je to problem i može li se riješiti bez majstora?
OdgovoriIzbrišiHvala
Prema ovim oskudnim podacima koje ste dali, moglo bi se zaključiti da imate peć bez ugrađenog izmjenjivača topline koji je namijenjen za standardne zaštitne termo ventile, već vam je ugrađen dupli termo ventil tipa Caleffi 544. Takvi ventili nisu predviđeni da se ručno aktiviraju i time iz njih izbaci nekakva nečistoća koja bi se eventualno zaglavila nakon aktiviranja. Možda se to može otkloniti rastavljanjem dijela ventila iz kojeg izlazi kapilara za sondu, pa pritiskom sa unutrašnje strane da se aktivira ventil, bez vađenja vode iz sistema. Naravno moguće je i da je došlo do nekakvog oštećenja ventila, što onda svakako zahtijeva vađenje vode, demontažu ventila, njegovu popravku ili zamjenu.
IzbrišiOvo je samo pretpostavka, a i posao za nekog iskusnog majstora, kako ne bi napravili poplavu u prostoriji gdje se nalazi peć. Bez obzira imate li zatvoreni ili otvoreni sistem, uvijek je problem ako voda iz sistema negdje curi vani.
Jako dobar blog. Zahvaljujem!
OdgovoriIzbrišiPoštovani autore.Sve pohvale za blog.
OdgovoriIzbrišiImao bih pitanje.Ugradio sam novi etažni kotao centrometal bio-cet 29.Zadovoljan sam kao mi za sada grije dvije etaže.Brzo postigne temperaturu.Pumpu nisam priključio na njegov termostat već sam stavio cijevni i podesio da pali na 50C.Drva su suva, spremljena su već u proljeće tako da su sigurno suva.Primijetio sam da ima dosta smole u ložištu i malo je i počela da curi dole u lužnicu.Da li je to zabrinjavajuće?Dimnjak mi je solidan i izolovan je toplotnom izolacijom cijelom dužinom.I ako imate savjet kako da ložim tu svoju peć.
Hvala.
Bez obzira koliko je dobro dimenzionisan kotao i cijela instalacija grijanja, u ovakvom prelaznom periodu grijanja, kada imamo dosta visoke temperature za ovo doba godine, pojava smole u kotlu je skoro neizbježna. Jedini način da se ta pojava ublaži je da se kotao nalaže češće sa malom količinom drva, samo toliko da se na dnu ložišta održava žar.
IzbrišiMi smo također imali isti problem sa našim starim eko-cet kotlom, sve do ove godine kada sam konačno ugradio novu modifikovanu kotlovsku posudu ručne izrade (teme „Izrada nove kotlovske posude 1. i 2. dio), a o tome ću pisati nešto više iduće godine kada završi sezona grijanja. Doduše i sada nalažemo na gore opisani način, ali je pojava smole zahvaljujući šamotnim oblogama svedena na nulu.
Ne znam kakva je unutrašnja konstrukcija sadašnjih Centrometal etažnih kotlova, ali pretpostavljam da tu osim pokretne rešetke u ložištu nema nekih bitnijih promjena. Bez obzira što je vaš kotao vjerujem još uvijek pod garancijom, ipak bih predložio da pokušate nekako barem improvizovano ubaciti šamotne obloge u dno ložišta kotla. Ako imate određenih tehničkih znanja, to i nije nekakva velika investicija.
Mogu da iznesem nekakva preliminarna zapažanja o usporedbi stare fabričke kotlovske posude i nove posude, iako je prošlo samo nekih mjesec dana „mršavog“ nalaganja:
- osim eliminisanja smole u ložištu i prostoru za prikupljanje pepela, količina pepela koju izbacim iz kotla se smanjila za više nego duplo.
- ranije je tokom nalaganja iz dimnjaka izlazio prilično gusti dim, a sada se vidi nešto dima samo kod potpaljivanja kotla, dok tokom nalaganja dima skoro da i nema.
- nisam primjetio da se tempo zagrijavanja prostorija nešto bitno promijenio.
Iz navedenog se može zaključiti da je sagorijevanje drveta u kotlu sa šamotnim oblogama
neuporedivo bolje, pa uz to nakon sezone grijanja očekujem i mnogo manje gareži u dimovodnim kanalima i dimnjaku. Pretpostavljam da će i potrošnja drva biti nešto manja, ali o tome mogu dati nekakvu ocjenu tek nakon nekog dužeg perioda eksploatacije grijanja.
Postavljanje šamotnih obloga će također značajno produžiti vijek trajanja kotla.
Mislim da bi bilo bolje kada bi spojili pumpu preko fabričkog termostata, jer bi njegova sonda trebala biti postavljena na optimalnom mjestu u kotlovskoj posudi za razliku od cijevnog termostata. Ako ste to napravili samo zato da bi smanjili temperaturu vode kod uključenja pumpe, to se može regulisati i na fabričkom termostatu, samo ga treba naći. Takav zahvat je doduše bolje napraviti kada istekne garancija na kotao.
Postovani, prvo da pohvalim ovaj blog i gomilu korisnih informacija koje sam pokupio jer se prvi put susrecem sa kotlom na drva i zatvorenim sistemom grejanja u vkendici u koju sam se skoro uselio. Sporet, kotao koji sam zatekao je Alfa Plam 90 i ceo sistem sa pumpom i kompenzacionim sudom funkcionise, u stvari pitam da li funkcionise. Naime, radijatori su vruci (ne vreli), pumpa na manometru pokazuje 0.6bara a temperatura vode na izlazu max 45C. Radijatori i pumpa su ozraceni. Nigde ne mogu precizno procitati, za tu vrstu kotla koji je pottreban pritisak i koja potrebna temperatura vode na izlazu iz kotla? Ako mi mozete odgovoriti , hvala unapred.
OdgovoriIzbrišiAlfa plam 90 sa kotlom za centralno grijanje je peć dosta skromnih mogućnosti, barem što se tiče priključivanja radijatora. Maksimalna radna temperatura je 90 °C, ali mislim da taj šporet to teško može postići, osim ako bi došlo do nekakvog zastoja na pumpi. Ako sa tom temperaturom na izlazu od 45 °C možete adekvatno zagrijati prostorije, onda je to u redu.
IzbrišiMaksimalni radni pritisak za taj kotao je 2,5 bara, a o preciznijem podešavanju pritiska u zatvorenom sistemu, odnosno da li je to kod vas korektno urađeno, možete pročitati u temi „Zatvoreni i otvoreni sistem centralnog grijanja“.
Ovdje je jedno tehničko uputstvo za taj kotao, osim ukoliko se ne radi o nekakvoj prerađenoj verziji običnog šporeta Alfa plam 90 bez kotlovske posude.
http://www.alfaplam.rs/upload/Product/Files/2015_01/ALFA_70E_I_ALFA_90HE.pdf
Izrazito zanimljiv blog. Evo da i ja postavim pitanje. Imam zaštitni termo ventil koji mi je zlata vrijedan jer sam lake ruke kod loženja i dvaput mi se aktivirao i spasio stvar. No, očito brže izbacuje vrelu vodu nego što ubacuje hladnu u sistem pa mi s 2.5 bara nakon što termo ventil odradi svoje, tlak padne na 1 bar. Je li riječ o lošoj instalaciji ili bi problem mogao biti u nečem drugom? Ne razumijem zašto je to tako kada je tlak na vodovodnoj mreži oko 4 bara. Zahvaljujem na odgovoru.
OdgovoriIzbrišiPretpostavljam da je i kod vas riječ o ventilu Caleffi 544, koji je osmišljen kao nekakvo „solomonsko riješenje“ za kotlove koji nemaju mogućnost ugradnje standardnog zaštitnog termo ventila. Po mom mišljenju, takav ventil bi trebao biti zabranjen za prodaju, jer po pravilu voda koja se nalazi u instalaciji grijanja trebala bi biti fizički potpuno odvojena od sanitarne vode. Kod slabijeg pritiska ili nestanka vode u vodovodnoj instalaciji, moglo bi se desiti da voda iz grijanja uđe u vodovodne cijevi i da korištenjem sanitarne vode dobijete nekakvo trovanje. Svakako bi trebalo ugraditi nepovratni ventil između vodovodne instalacije i zaštitnog termo ventila.
IzbrišiU praksi se nisam susretao s tim ventilom, nego sam samo gledao njegov presjek na nekim linkovima. Iz toga se može zaključiti da je nakon svakog njegovog aktiviranja neophodno korigovati pritisak u instalaciji, naravno kod zatvorenog sistema grijanja.
Što se tiče te razlike u pritisku, vjerovatno je ventil tako i projektovan, da ulazni protok bude nešto manji od izlaznog. To je i logično jer u vodovodnoj instalaciji pritisak zna biti mnogo viši od dozvoljenog pritiska u instalaciji grijanja.
Nije jasno da li se radi o pritisku od 2,5 bara kod pregrijavanja kotla ili o podešenom radnom pritisku. U svakom slučaju pročitajte temu „Zatvoreni i otvoreni sistem centralnog grijanja“.
Radi se o 2.5 bara podešenog radnog pritiska. Kod hladnog sistema je oko 2.2 Kuća je prizemlje i kat - zatvoreni sistem. Muči me zvuk koji pumpa pušta kada termoventil ohladi sistem. Kao da je 1 bar prenizak tlak da pumpa kvaliteno tjera vodu kroz sistem.
IzbrišiTaj pritisak je preko tri puta viši nego što je potrebno, pa bi bilo dobro da ga podesite onako kako sam to opisao u blogu. Pošto je tako visok radni pritisak, onda je moguće da se istovremeno sa zaštitnim termo ventilom aktivirao i sigurnosni ventil. Kada se taj ventil otvori, onda se iz sistema ispušta voda sve dok pritisak ne padne na 1 - 1,5 bara.
IzbrišiSvi ti zvukovi koji se javljaju nakon aktiviranja tog termo ventila su normalni, jednostavno ušla je velika količina svježe vode sa zrakom i potrebno je odzračiti sistem isto kao nakon prvog punjenja instalacije vodom.
Pozdrav Igore, imam Viadrus u22 32-35kw koji grije kuću od 150m2 u prizemlju, a peć je u garaži ispod.
OdgovoriIzbrišiOno što me muči je to čišćenje, dimnjak moram čistiti svakih mjesec i pol dana i izvadima jednu kantu toga van. U peći je isto dosta neuredno, ložište je puno kao neke kore dok one smole ima sa vanjske strane peći di su mala vratašca. Trenutno ima 11 radijatora po 8-9 članaka, drugu zimu će ih biti još 5 kad završim jedan stan. Dali je ta peć prejaka ili će biti ok kad bude još tih 5 radijatora?
Koliko bi trebao biti pritisak u sistemu? Majstori su mi govorili 1.5-2 bara ali čitam da treba puno manje. Znači peć je ispod u garaži a to je ispod radijatora manje od 2m visine. Kuća je sva prizemna.
Skoro sam išao staviti taj miš ventil jer su mi to neki predložili već ali nakon ovog vašeg teksta sam definitivno odustao. Akumulacijski spremnik nemam. Drva su suha oko 10-12 mjeseci. Termostat za paljenje pumpe je namješten kad je na kotlu 60c, na polaznom vodu na termostatu je to nekih 40c.
Probao sam neki dan nešto zanimljivo što sam pročitao a to je da se drva u peći naslažu do gornjih vrata i da se vatra potakne sa gornje strane i primjetio sam da to fino krene goriti i na dimnjaku izlazi puno puno manje dima nego što je to kad se loži kao i svi odozdo. Iapričavam se na malo podužem postu ali eto muči me toliko toga, a majstori svako kaže svoje i na kraju znam ja više što pročitam nego oni
Navedena peć je dosta jača nego što bi trebalo za kuću od 150 m2, tako da nije čudno što u ovakvom prelaznom periodu imate veliku kondenzaciju katrana i ostalih naslaga. To sa brojem radijatora nije baš jasno, ali u svakom slučaju morate prethodno napraviti barem grubi proračun toplotnih gubitaka objekta, da bi znali koja je potrebna optimalna snaga kotla za grijanje.
IzbrišiZa prizemne objekte je dovoljan pritisak od 0,5 bara, ali prethodno treba podesiti isti pritisak i u ekspanzionoj posudi, što je objašnjeno u gornjem tekstu, kao i temi „Zatvoreni i otvoreni sistem centralnog grijanja“
Rado bih vam predložio da obložite zidove ložišta šamotnim pločama na nekih 25 - 30 cm od rešetke, ali pošto se radi o livenom kotlu sa neravnim zidovima, mislim da bi to bio veći problem. Katran koji bi se kondenzovao u gornjoj zoni kotla slivao bi se na šamot gdje bi sagorio u potpunosti, tako da bi prostor ispod rešetke bio čist. Jedino bi iznad šamota na zidovima ostalo nešto tvrde gareži, ali u mnogo manjoj količini. Kada je bolje sagorijevanje onda bi se i dimnjak trebao manje prljati.
Što se tiče nalaganja odozgo, to možete primjeniti samo kod prvog dnevnog punjenja kotla. Ako primjećujete neke promjene na bolje, onda nalažite tako. Kada prvo punjenje izgori, nastavite nalagati češće sa manjim količinama drva.
U ovom slučaju bi i akumulacijski spremnik riješio problem, ali se tu radi o dosta velikoj investiciji. Ako bi se već išlo u veće raskopavanje sistema grijanja, jeftinija opcija bi bila skidanje jednog ili dva članka kotla, kako bi dobili optimalnu snagu za grijanje.
Pozdrav i sve pohvale za blog.Kao i mnogi drugi,imao bih pitanje za vas.
OdgovoriIzbrišiU pitanju je grijanje u obiteljskoj kuci,u kojoj su u sistemu ugradjeni ventilski radijatori aklimat mv600.
U jednoj prostoriji,zbog prostornog ogranicenja ugradjen je visoki ventilski radijator mv1400.Moj problem vezan je za taj radijator.Naime,on je topao i grije samo u gornjem dijelu,dok je donji dio mlak ili cak potpuno hladan.Sistem je potpuno ozracen i nema zraka u radijatorima,a prigusni ventili su otvoreni do kraja.
Jos da napomenem da sistem nema razvodnog ormara,nego su radijatori spajani direktno sa glavnog voda.
Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru i nadam se da mi mozete pomoci.
Topla voda ima tendenciju da se unutar jedne posude kreće prema gore, a hladna suprotno prema dole. U ovom slučaju to znači da će kroz radijator takve visine koju ste naveli biti veći otpor pri cirkuliranju vode, posebno ako još ima više članaka, nego kod radijatora nekakve standardne visine.
IzbrišiZavrtanjem prigušnih ventila na ostalim radijatorima trebalo bi kroz njih smanjiti protok vode do neke granice dok još uvijek dobro griju, odnosno treba balansirati cijeli sistem.
Ako balansiranjem ne bi postigli željeni rezultat, onda bi na licu mjesta trebalo naći neko drugo riješenje za ovaj problem.
Pozdrav i fala bogu da neko razmislja svojom glavom. Samo napred!
OdgovoriIzbrišiMoje pitanje glasi: Kako izgleda sistem sa grejanjem na peci na drva, a sa podnim grejanjem. Kako bi se smanjila-regulisala temperatura u cevima da ne bude previsoka?
Prvi preduslov za ugradnju podnog grijanja na bilo koji energent je dobro izolovan objekat, sa što manjim toplotnim gubicima.
IzbrišiKod najvećih hladnoća temperatura podne obloge ne bi smjela da prelazi nekih 30 °C, a da je unutar prostorija nekakva prijatna temperatura. To znači da bi u cijevi trebalo slati vodu maksimalne temperature nekih 35 - 40 °C, zavisno od podnih obloga i kako su cijevi postavljene.
Dobra izolacija objekta nije važna samo zbog niske temperature podnih obloga, već i zbog stabilnog održavanja unutrašnje temperature, nezavisno od vanjske temperature. Naime uslijed sve većih klimatskih poremećaja imamo situacije da se u samo nekoliko sati vanjska temperatura zna promjeniti i za preko 20 °C.
Za razliku od radijatorskog grijanja, podno grijanje je mnogo inertnije, što znači da se mnogo sporije zagrijava, ali se isto tako sporije hladi. Pravi ugođaj unutar stambenog prostora možete imati tek kada se zagriju unutrašnji dijelovi zidova. Ako nemate vanjsku izolaciju, zavisno od promjena vanjske temperature, temperatura zidova će se brže mijenjati nego što to može pratiti podno grijanje. U tom slučaju je nemoguće ostvariti dobru temperaturnu regulaciju grijanog prostora.
Jednostavni sistemi centralnog grijanja na drva nisu pogodni za podno grijanje, zbog samog procesa sagorijevanja drva i velike razlike minimalne temperature vode u kotlu i maksimalne temperature polaznog voda. To bi se moglo napraviti jedino dodatkom većeg toplotnog spremnika koji bi „peglao“ te temperaturne razlike i ugradnjom elektronske temperaturne regulacije u potrošačkom krugu, koja bi precizno regulisala temperaturu vode u cijevima podnog grijanja u tom niskotemperaturnom režimu rada. To bi mogao biti miš ventil sa motornim pogonom i nekakav jednostavan procesor, koji bi na osnovu promjena vanjske i unutrašnje temperature vršili tu regulaciju.
Poštovani Igore, molim vas savjet kako ispustiti vodu iz bojlera na Centrometal CKB 35kw kotlu? Curi voda iza termostata na kotlu pa bi pokušali sami popraviti.
OdgovoriIzbrišiKod nekakve intervencije na tom kotlu potrebno je izbaciti vodu iz kotlovske posude preko ventila za usipanje vode u sistem. Sanitarna voda u tom bojleru je odvojena od vode za grijanje i u ovom slučaju ne treba da se ispušta.
IzbrišiPostovani, s obzirom da ne upotrebljavam centralno (presli smo na grijanje sa konektorima), da li je bolje ispustiti vodu iz sistema ili da ona ipak ostane.Ne koristimo centralno vec par godina.Unaprijed hvala za odgovor...
OdgovoriIzbrišiVoda u centralnom grijanju koja je „odradila“ barem jednu sezonu grijanja, oslobođena je od zračnih sastojaka sa kisikom. Takva voda se u instalaciji grijanja ponaša kao antikorozivna zaštita i zato ne bih preporučio ispuštanje vode, sve do konačne odluke što ćete napraviti s tim grijanjem.
IzbrišiPrvo pohvale na blog,puno krisnih informacija ,dakle tražeći informaciju o miš ventilu naletim na ovaj blog i odlučio sam iz preporuka ne ugraditi miš ventil,imao sam do sad oko 10 godina peč viadrus C22 od 41 kw koja je grijala kuču i popratni objekat od oko 280 m kvadr.u kombinaciji podnog i radijatorskog grijanja,uz pojavu smole došlo i stanjenja kao što ste opisali stijenki u ložeštu i to nekih 10 cm od dna prvo na dva članka pa to sanirao rabljenim i evo opet na slijedečem propišalo,odlučio izbaciti tu peć i kupio centrometalovu ckp 35,i čekam majstora za ugradnju,nadam se pošto je nešto slabija na če izgaranje biti bolje sa manje tih smola,kiselina i štetnih spojeva,no i zanima me dali bi bilo dobro staviti šamotnu oblogu u ložište i koje debljine ,hvala !!
OdgovoriIzbrišiPošto niste detaljnije objasnili kako regulišete temperaturu u dijelu objekata sa podnim grijanjem, pretpostavljam da mislite na miš ventil koji bi trebao da služi kao „zaštita kotla od kondenzacije“. Mislim da Centrometal uslovljava garanciju na kotao ugradnjom miš ventila, tako da ćete se o neugradnji tog ventila morati posavjetovati sa svojim majstorom.
IzbrišiUgradnja šamotnih obloga u zoni žara ložišta svakako poboljšava izgaranje i smanjuje kondenzaciju smole. Od kotla do kotla zavisi kako i da li je uopšte moguće napraviti tu dodatnu prepravku. Kao što sam već napomenuo u par gornjih odgovora, kod mene je nakon ugradnje šamotnih obloga u prostoru za sakupljanje pepela potpuno eliminisana pojava smole. U tom dijelu tokom cijele prošle zime bukvalno nije kapnula ni jedna kap smole, za razliku od prethodnog perioda kada sam sa dna špahtlom strugao smolu. Iznad šamota još uvijek se pojavljuje smola, ali u manjoj količini nego ranije. Količina pepela koju izbacim iz kotla drastično se smanjila (negdje oko tri puta) što ukazuje na mnogo bolje izgaranje nego ranije.
Kako to izgleda kod mene, možete vidjeti u temi „Izrada kotlovske posude 2. dio“.
Ako imate pitanja vezano za tu ugradnju, onda ostavite komentar na dnu gore navedene teme.
Svaka pohvala puno puno dobrih savjeta.
OdgovoriIzbrišiPozz. Imam etazno grijanje sa Alfa plam 20kw peci, griju se dve etaze oko 150m² sa 8 radijatora zanima me na koliko stepeni treba da se postavi temperatura na nelegajucem termostatu?
OdgovoriIzbrišiPrema fabričkim preporukama proizvođača kotlova trebalo bi podesiti da se pumpa uključuje kod temperature vode na nekih 65˘C - 68˘C mjereno na kotlovskom termometru.
IzbrišiPozdrav, svaka cast na blogu. Imam jednu nejasnocu oko grijanja etaznog na drva. Upizanju je pec alfa 90 za etazno grijanje. Stan sam kupio sa vec uradjenim grijanjem pa ne znam nesto puno oko toga. Grijanje sam koristio citavu zimu normalno. Prosle sedmice mi se desilo kad sam nalozio vatru termo prekidac je prvi put upalio pumpu no medjutim to drugi put nije uradio pa sam ga rucno vratio na nulu i tad je upalio pumpu. Mislio sam da je do termo prekidaca pa sam stavio novi ( radi se o cijevnom nalijegajucem termostatu ) ali se ista stvar desila i sa njim.( provjerili smo stari termo prekidac i bio je ispravan). U peci je bilo puno pepela puna dva usisvaca da li je to moglo praviti problem ?
OdgovoriIzbrišiAlfa 90 ima prilično skromne perfomanse, pa kada je još i puna prljavštine, teško može zagrijati vodu do radne temperature.
IzbrišiAko grijanje nakon čišćenja peći opet radi normalno, onda je to bio uzrok zakazivanja nalijegajućeg termostata.
Pozdrav :)
OdgovoriIzbrišiOdlično opisi i objašnjenja.
Mene zanima smijem li zatvoriti sustav sanitarne vode koja se grije u peći tokom razdoblja kada u peći ložimo samo povremeno, tipa dva dana u tjednu, zbog dogrijavanja prostora? Radi se o centrometalovoj peći sa dodatnim spremnikom za grijanje sanitarne vode (mislim da 80l). Glupo mi je naizmjenično paliti/gasiti klasičan bojler na struju i tu zasebnu pumpu svakih nekoliko dana u ovo prijelazno razdoblje, ali opet bolje i to nego uništiti peć.
Moje razmišljanje je da će se u tom slučaju taj kotao ponašati kao dodatan spremnik topline, no ipak, nemam dovoljno znanja da bi mogla tvrditi kako to neće utjecati na rad peći.
Nadam se da sam dovoljno dobro objasnila što me muči i da ćete mi moći odgovoriti.
Unaprijed hvala.
Iz teksta mi nije jasno o kakvoj zasebnoj pumpi je riječ ako se već radi o kotlu sa ugrađenim bojlerom, niti kako je spojen cijeli sustav. Kako sam razumio, želite ostaviti električni bojler stalno uključen bez obzira na grijanje. To možete slobodno uraditi, s tim da mi nije jasno zašto bi uopće zatvarali sanitarnu vodu koja se povremeno grije u kotlu za centralno grijanje.
IzbrišiDakle, taj sustav ima zasebnu pumpu da bi voda cirkulirala kroz instalacije u kući, stoga nikad nema čekanja da topla voda krene iz slavine. S obzirom na to, ta ista voda cirkulira i kroz bojler, pa ako uključim bojler, a ne isključim pumpu on grije svu tu vodu. Pošto pumpu za cirkulaciju vode za grijanje nikada potpuno ne isključujem već ju samo smanjim na minimum kada u peći ne gori, ako uključim bojler, a ne isključim pumpu za cirkulaciju sanitarne vode ta voda kola kroz cijeli sustav, bojler neprekidno grije duplu količinu vode i počinje zagrijavati i vodu za sustav grijanja. To je naravno neekonomično i besmisleno.
IzbrišiHvala na odgovoru.
Sada je sve malo jasnije, pa da dopunim odgovor na pitanje. Možete električni bojler ostaviti stalno uključen, a tu zasebnu pumpu za sanitarnu vodu isključite. To neće imati nikakvih negativnih utjecaja na peć, ali isto tako nećete imati nekakvu korist u smislu dodatnog spremnika topline. Masa od 80 litara vode je suviše mala da bi značajno održavala temperaturu vode unutar kotla. Uobičajeni spremnik topline može da se isprazni sve do sobne temperature, dok bojler unutar kotla može samo kratko produžiti održavanje temperature vode za centralno grijanje u kotlu. Ako je sve ispravno spojeno, pumpa centralnog grijanja se isključuje na nekih 60C i tada toplotna energija akumulirana u bojleru više ne može da se koristi za grijanje.
IzbrišiPozdrav, jedno pitanje u vezi pritiska. Zasto mi pritisak pada na 0 bari svaki put kada se vatra ugasi i pumpa prestane raditi. Ponovo kad se vatra nalozi pritisak ide od 1,5 do 2,ali koga god sam pitao pritisak kad je hladan sistem ne bi trebao padao ispod 1.
OdgovoriIzbrišiVjerovatno je oštećena ekspanziona posuda. Pogledajte temu "Zatvoreni i otvoreni sistem centralnog grijanja".
IzbrišiPostovani gos. Igore,
OdgovoriIzbrišiJako dobar blog i jako dobre preporuke i objasnjenja za centralno grijanje, zahvala na tome.
Imao bi pitanje vezano uz zatvoreni radijatorski sistem, jer podni sistem mi ne igra ulogu zbog sporog zagrijavanja. Naime koristio bi centralno grijanje na nacin da bi ga povremeno palio po potrebi, jer u objektu u koji bi ugradio grijanje ne bi boravio stalno, vec povremeno tijekom sezone grijanja. Zanimalo bi me da li bi se u tom sistemu mogla zadrzati voda cijelo vrijeme bez praznjenja tijekom mog odsustva uz pomoc antifriza ili nekih drugih sredstava protiv smrzavanja, jer bi moglo doci do zamrzavanja vode? Kako to funkcionira i imate li kakve preporuke, savijete za takav nacin grijanja? Buduci bi mi energent bila pec na drva, zbog gore navedenog razloga, a isto tako zbog sporog zagrijavanja, predpostavljam da podni nacin grijanje ne bi bio preporucljiv!?
Hvala Vam puno!
Lijep Pozdrav,
Kristijan
Pošto se radi o objektu koji se samo povremeno koristi, možete sipati u sistem grijanja antifriz kako se instalacija ne bi zaledila u Vašem odsustvu.
IzbrišiKada ostavite objekt tokom zime bez grijanja, zidovi u unutrašnjosti se potpuno rashlade i sa radijatorskim grijanjem je potrebno izvjesno vrijeme da se postigne prijatna temperatura za boravak. Naravno u tom slučaju podno grijanje ne dolazi u obzir. U tom slučaju bi peć za etažno grijanje bila nešto povoljnija opcija, pošto ona odmah nakon nalaganja isijava toplinu u prostor.
Na tržištu imate antifrize posebno namijenjene za centralna grijanja. Prilikom doziranja antifriza morate imati u vidu očekivane negativne temperature u području gdje se objekt nalazi, kao i činjenicu da se temperatura unutar objekta nakon njegovog napuštanja još duži period održava iznad temperature smrzavanja.
Eksplozija kotla u peci. Uztoci. Hvala.
OdgovoriIzbrišiOvo je jedno kratko i vrlo dobro pitanje kojem nisam posvetio dovoljno pažnje u cijelom blogu. Zbog toga ću odgovor dati gore u nastavku ove strane bloga, pa bih molio za malo strpljenja dok nađem malo vremena da napravim tu dopunu strane.
IzbrišiPozdrav postovani..Upravo mi se desilo da mi je žar u peći krenula šuštati kao da ju neko šprica vodom..Shvatila sam da je temp. porasla kao da mi pumpa ne radi i u panici pojacala pumpu..Tad je procurila voda ispod peći.Jel to znak progorena kotla za vodu? I ako jeste da li se on moze zamjenuti ili sanirati ili samo nova peć dolazi u obzir?Unaprijed hvala na odgovoru.
OdgovoriIzbrišiNajvjerovatnije je procurio kotao i morate pozvati nekog dobrog majstora da to pogleda. Kotlovska posuda se rijetko popravlja jer je to dosta zahtjevan posao osim u slučaju da je popustio neki slabi var, tako da ćete vjerovatno morati kupiti novu peć.
IzbrišiHvala za blog i ovo iscrpne i detaljne i informacije i uputstva.
OdgovoriIzbrišiPitanje: vec danima vraca nam se dim kada otvorimo loziste kotla, a ako slucajno vatra gori, vraca se i ona. Na dimnjak izlazi dim. Uglavnom vatra tinja, ugljenise, a kotao je toliko zaljepljen smolom zbog ovakvog nepravilnog sagorjevanja. Dimnjacar je dolazio 2x i trvrdi da nije do dimnjaka. Ocistio i pec kroz klapnu do glavne cijevi koja ulazi u dimnjak, ali jednostavno ne vuce. Sta poduzeti? Hvala
U blogu nisam ništa pisao o dimnjacima zato što ljudi naprave dimnjak kako ko stigne. Nekad je to propisno napravljeno od fabričkih elemenata pa bude nekakvih problema, a nekad se napravi ručni rad zidanjem od cigli i od raznih cijevi, pa to bude funkcionalno.
IzbrišiIpak postoje neka pravila koja bi trebalo poštovati ako želite da vaš dimnjak ima dobar „cug“.
Dimnjak mora biti iznutra dobro zagrijan kako bi se stvorili uslovi za cirkulaciju dimnih plinova. Ako dimnjak nije cijelom dužinom zagrijan, u gornjoj zoni dimnjaka se stvara hladan „zračni čep“ koji spriječava izlaz dimnih plinova vani. U tom slučaju kod početnog nalaganja može se vidjeti da izlazi nešto dima, ali ne u onoj mjeri koliko bi normalno trebalo prema količini naloženog energenta. Kod kotla imate onda upravo takve probleme koje ste naveli.
Zato kod nalaganja hladne instalacije uvijek treba otvoriti poklopac na kotlu koji skraćuje put dimnih plinova kroz kotao. To se obično drži otvoreno 10 – 20 minuta dok se u kotlu ne uspostavi dobro sagorijevanje, a onda se zatvara kako se toplotna energija ne bi bacala kroz dimnjak.
Ako dimnjak sa vanjskih izloženih strana nije toplotno izolovan, kod hladnog vremena može brže da se hladi nego što ga peć zagrije i onda opet imate problem sa vraćanjem dima. To je posebno izraženo kod kotlova koji imaju visok stepen iskoristivosti. Zato je potrebno toplotno izolovati sve dijelove dimnjaka koji ne prolaze kroz zagrijani prostor.
U prelaznom periodu dešava se da je vanjska temperatura ista ili čak i viša nego temperatura u prostoriji gdje se nalazi kotao. U tom slučaju isto može doći do problema sa vraćanjem dima, sve dok se ne zagrije prostorija u kojoj je kotao. Znači što je veća razlika temperature kotlovnice i vanjske temperature, dimnjak će bolje funkcionisati.
Ako postoje nekakve pukotine na dimnjaku sa vanjske strane kuda bi mogao ulaziti zrak u unutrašnjost dimnjaka, to isto može uzrokovati stvaranje „zračnog čepa“. Znači dimnjak mora dobro dihtovati cijelom dužinom.
Jako dobri i korisni savjeti.
OdgovoriIzbrišiPuno vam hvala.
Koliki pritisak treba da bude u ekspanzionoj boci 12l ?Pošto je trenutno pritisak 0,5bar i dali je ona za promjenu.
OdgovoriIzbrišiOdgovor na to pitanje možete naći na strani "Zatvoreni i otvoreni sistem centralnog grijanja".
IzbrišiPoštovani,
OdgovoriIzbrišiprvo, da Vam se zahvalim za Vaše nesebično dijeljenje znanja.
Januara ove godine sam instalirao centralno grijanje na drvo.
Peć je Centrometal 20kw, radijatori Aklimat, bakrene cijevi od peći fi 28, do ploče fi 22 mm, ulaz u radijatore fi 18 mm.
Ekspanzijska posuda 35l. Grijem cca.90m2
U kupatilu je ugrađen sušač peškira 600x1800, kombinirani bojler 80l
Radijatori su M600 i to 2x20 članova i M900 2x13 članova.
Peć se nalazi u garaži, opremljena sa sigurnosnim ventilom AFIS, regulator promaje SAMSON, pumpa GRUNDFOS 20-60
Razvod cijevi je pod pločom, ploča je probijena na mjestima gdje se nalaze radijatori. Znači ploča je probijena na 4 mjesta
Drva koja koristim su suha
Već sam Vam postavio 2 pitanja na koje sam dobio odgovore i hvala Vam na tome
Peć se koristi veoma kratko vrijeme, 1-2x mjesečno zato što sam vani, obično kad dođem kući za vikend je naložim
Zadnji put kad sam bio kod kuće, prije 15 dana sam primjetio, da su mi cijevi koje su razvedene do sušača i bojler (fi 18 ) skoro izgorile, znači sad izgledaju kao željezne.
Tlak u sistemu je od 2.0-2.2 bar.
Visina od manometra na peći do najviše točke (sušač) je oko 3m
Da napomenem, da sam prije ugradnje centralnog bio potpuni laik ove tematike.
Zahvaljujući Vama i vama sličnim sam dosta toga naučio.
Stavio sam naležne termometre na odlaz i povrat. Zadnje očitovanje je bilo manometar na peći 70, polazni vod 70 a povratni
66 stepeni. Da li je to u redu?
Čitajući ovaj vaš blog sam zaključio, da bi tlak u odnosu na visinu instalacije trebao biti 0,3 + 0,2-0,4 bar
Mjesto gdje su mi cijevi izgorjele je nabliže peći.
Još jedno pitanje, da li H ventili na koje su priklopljeni radijatori služe ujedno kao prigušnice?
Hvala
Sa poštovanjem.
Zahid
Pozdrav Zahide,
Izbrišibakrene cijevi od centralnog grijanja ne mogu da izgore, ali mogu promijeniti boju, posebno kada se nalaze u vlažnom prostoru. Radi se o tankom površinskom sloju crnog bakrenog oksida koji neće oštetiti cijevi ali ružno izgleda.
Što se tiče razlike temperature polaznog i povratnog voda, rezultati su uvijek različiti u zavisnosti od stepena zagrijanosti prostorija.
U Vašem slučaju optimalni pritisak u zatvorenoj instalaciji bio bi kao što ste napisali, međutim majstori postavljaju pritisak kako ko stigne i po nekim njihovim pravilima koja nemaju uporište u zakonima fizike.
Nisam radio sa H ventilima, ali pošto se na njih priključuju i polazni i povratni vod, moraju imati mogućnost za izvođenje balansiranja sistema grijanja.
Hvala vam na brzom odgovoru.
IzbrišiPošto je sve pod garancijom sam nazvao majstora, jučer je dolazio, pregledao.
Nešto mi nije jasno u vezi eksp. posude. Kad je majstor došao peć je bila u funkciji, priklopio je mjerač pritiska na EP, pokazalo je 3,90 bar, spustio je na 1,5 bar. Da li je takvo mjerenje tlaka u redu?
Šta moram sad napraviti prije nego što naložim vatru? Nastaviti tlak u EP i sistemu ili nešto drugo.
U sistemu imam oko 120l vode
Koja je mjerodavna visina za izračun, visina od priklopa na EP ili manometar na peći. Priklop je niži od manometra za cca.0,4m.
Jos jednom se vam zahvaljujem na odgovoru.
Lijep pozdrav
Zahid
Pogledajte, ako već niste; stranu "Zatvoreni i otvoreni sistem centralnog grijanja". Tamo sve piše u vezi sa ekspanzionom posudom i pritisku u sistemu.
IzbrišiHvala vam na odgovoru.
OdgovoriIzbrišiVas cijeli blog sam pricitao vise puta.
Sada sve radi kako treba, regulator na 70st., tlak OK, lijepo grije.
Jos jednom hvala
Sa postovanjem
Zahid
Poštovanje imam sličan problems kao i većina tu objava, pec na drva centralno centrometal 25 kw grije cca100m2 prostora ili 250 m3 promjer dimnjaka fi 14, katran na peci , dali oblozit samotnim plocama pod(resetke) ili stranice, dal bi se smanjila zapremina za izgaranje .. ima li to smisli ili koristi...pozz Domo
OdgovoriIzbrišiPogledajte stranu "Izrada kotlovske posude - 2. dio" i tamo ćete naći kako sam ja riješio oblaganje ložišta kotla šamotnim pločama.
IzbrišiNaravno ne bih preporučio da se na tom fabričkom kotlu vrše intervencije zavarivanja ili nekakvog bušenja, već da se naprave nekakvi metalni držači ploča u obliku dva rama, koji bi se u ložištu montirali bez pričvršćivanja na kotlovsku posudu. Šamotne ploče bi mogle i da se zalijepe, ali su tako izložene fizičkom oštećenju pri ubacivanju drva. Sve to naravno zavisi i od oblika ložišta kotla.
Na navedenoj strani sam u komentarima opisao razliku sa i bez ugrađenih šamotnih ploča i to obavezno pročitajte. U svakom slučaju preporučujem ugradnju šamota u ložište kotla jer se količina katrana i pepela drastično smanjuje, a trajnost kotla će se značajno produžiti.
Poštovani g-dine Pesocki
OdgovoriIzbrišiImam jedno pitanje u vezi postavljanja sigurnosne grupe kotla.
Majstor je postavio sigurnosnu grupu na jedan od priključaka namjenjenih za termo ventil.
Da li je to OK?
U pitanju je peć Centrometal 20kw, koja na zadnjoj strani ima dva otvora za priključak termo ventil
Termo ventil nije ugrađen
Čitao sam upustva od proizvođača i na skicama se vidi, da bi ta sigurnosna grupa trebala biti postavljena na polazni vod kotla, tj. na vrh kotla.
Da li treba, da me brine.
2. pitanje, pošto imam u sistemu nasut antifriz, da li se na radijatore mogu ugraditi automatski odzračni ventili?
Odkako sam uveo grijanje, sami problemi.
Hvala i lijep pozdrav
Kako mogu primijetiti, Centrometal više ne ugrađuje cijevnu spiralu izmjenjivača topline u kotao, već se taj izmjenjivač topline u obliku ravne cijevi naknadno ugrađuje na kotao (dva priključka od 1 col). To je konstrukcijski mnogo jednostavnije rješenje, ali je površina cijevi za izmjenu topline značajno manja nego kod prijašnjih verzija kotlova. Nadam se da su stručnjaci Centrometala to dobro proračunali, kako bi kod pregrijavanja kotla termo ventil mogao biti funkcionalan.
IzbrišiŠto se tiče sigurnosne grupe kotla, ako se radi o ovoj novijoj verziji kotla, bolje bi bilo da je ugrađena na vrhu kotla, ali će i ovako biti funkcionalna. Problem je u tome što se očito radi o zatvorenom sistemu grijanja kod kojeg je ugradnja termo ventila obavezna. Ako je novi kotao, u slučaju eventualne reklamacije neće biti priznata garancija.
Automatski odzračni ventili sa plovkom mogu da se ugrade na radijatore kod sistema u kojem je usut antifriz koncentracije maksimalno do 30%. Za automatske higroskopne radijatorske ventile nisam našao nikakve podatke, ali mislim da za njih antifriz nije baš preporučljiv.
Hvala vam g. Pesocki
IzbrišiJos jedno pitanje u veti ekspanzijske posude. Negdje sam procitao, ako se prikljucak EP nalazi za pumpom onda mu se doda 50-100% dodatnog pritiska, upravo zbog rada pumpe. Da li je to točno?
Znači, ako je tlak EP izračunat, da bude npr. 0,8bar i ako se priključak EP nalazi za pumpom onda bi on trebao da bude 1,2-1,6 bar.
U mene je priključak upravo za pumpom
Unaprijed hvala za odgovor
Lijep pozdrav
Budalaštinama na internetu nikad kraja. I ja sam pročitao na nekim forumima savjete „eksperata za grijanje“, kako treba paziti gdje se montira ekspanziona posuda, kod izlaza ili kod ulaza cirkulacione pumpe.
IzbrišiDakle, kod malih sistema centralnog grijanja potpuno je svejedno gdje će biti montirana ekspanziona posuda u odnosu na pumpu.
Da bi ste se uvjerili da je ovo što sam napisao tačno, možete i sami to provjeriti na sijedeći način. Uključite pumpu manuelno ako imate za to mogućnost ili sačekajte kada će se ona automatski uključiti. Pratite šta se dešava u tom momentu na manometru koji je ugrađen najbliže pumpi. Primjetiti ćete da će se kazaljka manometra neznatno pomjeriti u minus ili plus, zavisno od toga kako je manometar postavljen u odnosu na pumpu. Taj otklon je za manje pumpe uglavnom reda oko 0,05 – 0,1 bar i ta ista razlika pritiska se pojavljuje i na ekspanzionoj posudi. Takva razlika pritiska je zanemariva i ne uzima se u obzir prilikom određivanja projektovanog pritiska u sistemu grijanja.
Poštovani,
Izbrišine ide pa ne ide. Sve lijepo funkcioniše ali svaki dan po 2x moram odzračiti radijatore. Dok su odzračiti, radijatori lijepo griju cijelom površinom ali postepeno dolazi zrak i počinju se hladiti.
Na radijatore sam ugradio automatske odzračevalne ventile (pipe) ali izgleda, da ne obavljaju svoju funkciju.
Razmišljam, da ugradim odzr. lončiće ali na dva radijatora nemam mjesta za njihovu ugradnju (blizina zida)
Zamijenio bih EP ali ne znam, da li će pomoći.
Kad se kotao ohladi tlak u sistemu je jednak nastavljenom, znači ne pada. Pri radu kotla tlak se digne za max. 0,3bar onako kako treba biti.
Da li je moguće, da odzr. lončići otkažu, ono da ne obavljaju funkciju.Jedan je na sigurnosnoj grupi, dva su ugrađena na odvodu i dovodu u komb. bojler.
Na sušaču nemam lončića iako je on najveća točka u sistemu. Na njemu je tek pipica za zrak. U sušaču nema nikad zraka.
Da napomenem, da sistem nije vezan u jednu cjelinu. Na izlazu iz peći se račva lijevo i desno.Na desnu stranu su vezana dva radijatora (dvije sobe) lijeva strana ima na sebi vezana dva radijatora, sušač i bojler.
Možda je u tome problem
Hvala Vam na pomoći i svako dobro.
Lp, Zahid
Ekspanziona posuda nema veze sa zrakom u radijatorima, tako da to ne treba dirati.
IzbrišiOdzračivanje instalacije grijanja je često problem nakon usipanja svježe vode, a posebno kod zatvorenog sistema. Prilikom izrade instalacije grijanja treba obratiti pažnju na dijelove trase gdje cijevi idu gore pa dole, odnosno na same elemente grijanja u kojima bi se mogli stvarati "zračni džepovi". Na sve te pozicije treba montirati odzračne lončiće ili barem nekakav odzračni ventil.
Nakon prvog odzračivanja instalacije nikada se ne može u potpunosti izbaciti zrak iz sistema. Cilj prvog odzračivanja je da se postigne funkcionalna cirkulacija vode kroz sistem, a zrak će tek nakon nekog vremena korištenja grijanja potpuno izaći iz cijevi i elemenata grijanja. U svakom radijatoru u njegovoj gornjoj zoni nakon usipanja vode i odzračivanja ostane nešto zraka koji će se vremenom rastvoriti u vodi i cirkulacijom vode izbaciti do tačaka gdje su montirani odzračni lončići.
Zrak nije samo u tim "zračnim džepovima" već je rastvoren i u samoj sanitarnoj vodi koju ubacujete u sistem. Zagrijavanjem te vode zračni sastojci iz vode se oslobađaju i dodatno povećavaju količinu zraka u sistemu.
Zraka ima i u vodovodnim cijevima, posebno nakon neke komunalne popravke cijevi ili dosipanja veće količine hlora u vodu. Majstori često prave veliku grešku spajajući direktno vodovodnu instalaciju sa instalacijom grijanja, navodno zbog lakšeg dosipanja vode u sistem. To može dovesti do problema sa pritiskom u sistemu grijanja kada dotraje ventil između ta dva sistema. Osim toga, pri dosipanju vode u grijanje ubacuje se i zrak iz vodovodnih cijevi, koji mora dodatno da se odzračuje. Zato sistem grijanja i vodovodna mreža moraju biti fizički odvojeni, a prilikom dosipanja vode u grijanje treba prvo pustiti da voda malo oteče, pa tek onda priključiti crijevo za dopunu.
Znači morate ugraditi dodatne odzračne lončiće na kritična mjesta gdje bi mogao da se sakuplja zrak ili strpljivo odzračivati radijatore i dosipati vodu u instalaciju sve dok ta voda ne "omekša" i iz nje izađu svi zračni sastojci.
Veliki pozdrav Igore
OdgovoriIzbrišiSve sam procitao i mnogo toga je jasno.Uradio sam neke prepravke na svom grijanju pa da pitam da nisam negdje pogrijesio.
Imam Thermoflux kotao pelling dual ( kotao predvidjen za rad na pelet i lozenje drva) 35kw.Ugradio sam buffer 325 l i spojio pumpu na polaz kotao- buffer.Ona se pali na 55°c a temperatura na kotlu je podesena na 80°c.I to tako radi stalno 24/7.Na buffer sam prikljucio 3 odvojena sistema grijanja, posgo je objekat povelik, i svaki pali svoju pumpu prema potrebi termostatom.Na svakom krugu je nepovratni ventil, mijesajuci ventil i pumpa.Znaci, regulise se odlazna temperatura vode u radijatore u svakom krugu, neovisno od vanjske temperature.U kotao sam , prije mjesec dana, stavio samotne opeke sa strane lozista i iznad lozista, gdje je bila metalna ploca.Prateci temperature dima, trenutno mogu samo to, vidio sam da je sa metalnom plocom temperatura dima na izlazu isla do 180°c a sa samotom 220°c, uz iste parametre.Moje misljenje je da sam postigao temperaturu u lozistu da zapali i tesko zapaljive gasove pa je to podiglo temperaturu na izlazu.Inace, loziste kotla je sivo i suho.Nemam analizator dimnih gasova da provjerim sta se desava tacno.U medjuvremenu se porodica prosirila i ovaj kotao je postao mali jer su se ukljucili i dodatni kvadrati kuce u sistem grijanja.Prema citanju i razgovoru sa mojim kolegama, savjegovali su me da kupim jos jedan kotao i da radim sa dva kotla, jer mivecikotao nece bitiiskoristen vecinu sezone.Tako sam i uradio.Sutra treba da mi stigne joj jedan pelling dual od 55kw.Planiram da i njega vezem na baffer i ukljucujem kotlove prema potrebi.Kad treba ma ji ili veci ili oba.Mogu da ih ukljucujem i prema vanjskoj temperaturi, jer ovi kotlovi imaju mocnu elektroniku koja sve ovo vodi sam sto sam vec opisao.Da li je ovo ispravno po vasem misljenju i sta bi , eventualno, jos trebalo da se uradi.Mogu poslati i slike po potrebi.
Hvala
Iz teksta se može zaključiti da koristite pelet kao energent za nalaganje kotla. Ne bih mogao komentarisati shemu po kojoj ste spojili cijeli sistem, samo bih se osvrnuo na ugradnju šamotnih ploča u ložište kotla.
IzbrišiKod kotlova na kruta goriva preporučujem da se ugradi šamot u ložište gdje god je to moguće, ali kod kotlova koji se nalažu peletima nisam baš sasvim siguran da bi to bila dobra ideja.
Kod drva imamo jedno polukontrolisano i "agresivno" sagorijevanje energenta, pri čemu manje ili više dolazi do stvaranja kondenzata. S druge strane kod peleta imamo potpuno kontrolisano sagorijevanje uz minimalno stvaranje nekakvih štetnih nusprodukta. Samim tim kotlovska posuda je manje izložena trošenju i trebala bi duže trajati nego kod kotla na kruta goriva. Pretpostavljam da su proizvođači kotlova na pelet dobro proračunali uslove koji se stvaraju pri sagorijevanju peleta u ložištu i da je to sve maksimalno optimizovano. Mislim da bi u ovom slučaju dodavanje šamota moglo uticati na veću potrošnju peleta.
Kod kotlova na drva šamot pospješuje sagorijevanje posebno u fazi kada kotao radi u prigušenom režimu rada. Osim toga štiti kotlovski lim u zoni žara gdje kotlovi najčešće procure nakon određenog vremena eksploatacije.
Ovo je blog koji obrađuje temu centralnog grijanja na kruta goriva, tako da nemam baš nekog većeg iskustva sa peletima, ali sam ipak dao svoje mišljenje vezano za šamot.
Veliki pozdrav Igore .Celu vasu stranicu sam procitao i jako dobrih saveta ima pravo profesionalno.imam kotao termont koji je nov trajno zareci pre nekih mesec dana pustili smo ga upromet i zadovoljan sam .Klapna sto pusta vazduh za gorenje stoji mi na 65
OdgovoriIzbrišiStepeni ali cim dodje temperatura na 50 klapna se vec zatvori i drva mi dosta tinjaju i vidim na dimnjaku non stop izlazi dimkao da je sad potpaljen da li mozda trba da se malo lancic da se skrati. Jer ja mislim ako je na 65 promaja onda treba i klapna da zatvori na 65.U napred zahvalan.
Temperatura vode u kotlovskoj posudi je različita, zavisno od toga na kojem dijelu posude je mjerite. Zato i oznake za temperaturu na samsonu koji pokreće klapnu za protok zraka ne moraju uvijek da se poklapaju sa izmjerenom temperaturom vode u kotlu ili na izlaznoj cijevi. Pokušajte podesiti temperaturnu skalu na samsonu tako da se usaglasi sa vrijednostima temperature na termometru ili jednostavno dodajte tih 15 stupnjeva više kada podešavate protok zraka.
IzbrišiKada se postigne zadana temperatura vode u kotlu, svejedno da li je to na 50 ili 65˛˘C, klapna za zrak će se pritvoriti i drva će tinjati. Tako funkcioniše temperaturna regulacija kod ovakvih vrsta kotlova.
Pozzz i sve pohvale za blog, pratim vas već godinama i samo mogu reći nema dalje i svaka čast na savjetima.
OdgovoriIzbrišiPozz iz BiH....
Postovani,
OdgovoriIzbrišiPosto se razumjete u ovu tematiku oko centralnog grijanja imam jedno pitanje. Podstanarka sam u jednom stanu vec par mjeseci, to je zgrada starije gradnje i ima svoje centralno grijanje na drva, ugalj.. Poprilicno je toplo, tj loze od 6 ujutru do 12 uvece, stan je na 3.spratu a ima ukupno cetiri. Medjutim ja primjecujem da se stvara neka garez po stanu, po plocicama i svim povrsinama, kada predjem krpom to je bukvalno crnilo. Bas sam se zabriunula. Da li znate sta bi to moglo biti? Hvala unaprijed.
Ovo pitanje baš i nije u kontekstu sa temom u blogu. Radi se o zajedničkom centralnom grijanju za više stambenih jedinica, na koje i nemate baš nekog uticaja što se tiče nalaganja i održavanja sistema. Tu je malo korisnih podataka vezano za problem, u svakom slučaju ta fina crna prašina može ući samo kroz otvorene prozore.
IzbrišiPišete da je u stanu poprilično toplo, pa pretpostavljam da držite odškrinute prozore u dužem vremenskom periodu. Moguće da vjetar unosi sitne čestice od dima iz dimnjaka centralnog grijanja, posebno ako se peć nalaže na ugalj. Možda ne bi bilo loše da preko ventila malo smanjite temperaturu radijatora i dovedete temperaturu zraka u prostorijama na nekakav normalan nivo, a provjetravanje radite otvaranjem prozora samo na nekoliko minuta više puta dnevno, odnosno po potrebi.
Raspitajte se kod susjeda kakva je situacija kod njih i da li oni imaju takve probleme.
Postovani,imam problem koji se pojavio otp.posle nove godine 2023.Imam centralno grijanje cca 10.godina.Porodicna kuca.I sve je super radilo,i kada sam se vratio sa godisnjeg odmora, problemi.Pec Viadrus,odzak(cijev) precnika 22 cm.izolovana sa staklenom vunom i alumin.limom.Visina 9,0 m i prelazi krov objekta gdje je pec.Kada nalozim pec nemogu dobiti temperturu vecu od 60*.Napominjem drva extra kvaliteta (bukva) i ugalj orah mrki Banovici i koji koristim cca 10 godina.Pritisak u sistemu kada je hladan( ne nalozeno) oko 1,5 bar i ne opada a kada se nalozi oko 2,o bara.Otvorim donja vratica,i otvorim klapnu za sto boljim protokom zraka i postizanje vece temperature ali od 60* nista vise nemoze.Termostat promaje podesen na 65* i sve funcionise.Pec 100% cista,kao i cijev.Molim za pomoc od strucnih i relevantnih osoba kao i iskustva koji su imali iste i slicne probleme.Hvala svima i lp
OdgovoriIzbrišiImam centralno grijanje na drva s 4 radijatora. Kako sam potpuni amater po ovom pitanju zanima me da li se pumpa koja šalje toplu vodu u radijatore gasi preko ljeta i kako se to napravi (izvlačenjem kabela iz struje ?) ? Ukratko treba savjet za održavanje sustava tijekom ljeta
OdgovoriIzbriši